İsrail: Gazze'nin tek şansı Barguti

İsrail: Gazze'nin tek şansı Barguti.10381
  • Giriş : 05.04.2008 / 17:11:00

İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, İsrail'in barışa ulaşmak istiyorsa (ceza evindeki) Mervan Barguti'yi serbest bırakmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ben-Eliezer, Batı Şeria'yı Hamas'ın eline düşmekten ancak Barguti'nin kurtarabileceğini de savundu.

İsrail Altyapı Bakanı Ben-Eliezer, Hayfa'da katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, bugüne kadar ısrarla savunduğu Barguti'nin serbest bırakılmasına ilişkin düşüncelerini yineledi. Ben-Eliezer, İsrail'le Filistin Yönetimi arasında halen sürdürülen görüşmelerin "göstermelik" olduğunu savunurken, sadece Barguti'nin serbest bırakılmasının durumda bir değişiklik yaratabileceğini ifade etti.

Ben-Eliezer, halihazırdaki Filistin Yönetimi liderliği ile ilgili soruyu cevaplandırırken, (Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud) Abbas ve (Başbakanı) Selam Feyyad'a büyük saygı duyduğunu belirtti, "Onlar iyi insanlar. Ama onlara teslim ettiğimiz 60 bin silaha ne oldu? Şimdi hepsi Hamas'ın kontrolü altında. Bu hızla gitmesi halinde Hamas yakında Batı Şeria'da kontrolü ele alacak. Buna dur diyebilecek tek kişi Barguti'dir" dedi.

Ben-Eliezer, daha önce de Barguti'nin serbest bırakılması için çağrıda bulunmuş ve halen cezaevinde bulunan, 5 kez ömür boyu hapis cezasına mahkum olan Barguti'yi, Filistin Yönetimi'nin gelecekteki lideri olarak gördüğünü söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious