İsrail Gazze'ye saldıracak

  • Giriş : 26.09.2007 / 16:15:00

İsrail’in geçen hafta Gazze Şeridi’ni "düşman" olarak ilan etmesinden bir hafta sonra, Savunma Bakanı Ehud Barak, geniş ölçekli bir harekatın "yakında" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barak, İsrail Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, devam eden roket saldırıları nedeniyle, Gazze Şeridi ile sınırdaki İsrail yerleşimi Sderot’ta hayatın henüz normale dönmekten uzak olduğunu bildiklerini belirtti. Hamas yönetimini zayıflatmak için her anlamda tüm diplomatik çabaları kullanacaklarını belirten Barak, böyle bir harekatı son birkaç haftadır yapmamalarının çeşitli nedenleri olduğunu ifade etmekle birlikte, "Doğruyu söylemek gerekirse, Gazze’de geniş ölçekli bir harekata yaklaşıyoruz" diye konuştu.
Barak, Gazze Şeridi’ne bir harekatın kolay olmadığını da kaydetti.
Bu arada Gazze Şeridi’nden sabah saatlerinde sınırdaki bölgelere ve geçişlere en az 18 roket fırlatıldı.
İsrail ordusu, Beyt Hanun’da bir roket rampasına hava saldırısı düzenledi, ancak saldırıda herhangi bir zayiat olup olmadığı konusunda henüz bilgi verilmedi. İsrail’in saldırısından sonra da İsrail tarafına çok sayıda havan mermisi atıldı.
Öte yandan Filistin güvenlik güçleri, Batı Şeria’daki Filistin kentlerinden Beytüllahim’in Beyt Cela kasabasında 2 ev yapımı roket ele geçirdi.
Beytüllahim’deki Filistinli güvenlik güçlerinin komutanı, roketlerin, Kudüs’ün Yahudi mahallerinden "Gilo"nun karşısındaki El Ayda mülteci kampı yakınlarında bulunduğunu, 1,5 metre boyunda olduğunu ve güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği söyledi.
Roketlerin kime veya hangi gruba ait olduğunun bilinmediği bildirildi.
Roketlerin bulunduğu yerde, TNT ve bazı dokumanların da bulunduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious