İsrail geri adım atmıyor

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, kaçırılan askerleri döndürmek için herşeyi yapacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ehud Olmert, son günlerde yaşanan çatışmalara değinirken, ''İsrail, bu çatışmaları davet etmemiş, tam tersine bu çatışmaları önlemek için çok çaba sarfetmiştir'' diye konuştu. Olmert, kaçırılan askerlerini geri döndürmek için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını vurguladı.

Olmert, İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) İsrail halkına seslendiği konuşmasında, tüm çabalarının normal bir yaşamı sürdürmeye yönelik olduğunun altını çizdi ve şöyle devam etti: ''Son haftalarda düşmanlarımız, İsrail devletinin hükümranlık haklarına ve vatandaşlarının barış içinde yaşama haklarına saldırmışlardır. Önce, güney cephesinde (Gazze'de) ve sonra da kuzey sınırında (Lübnan) ve nihayetinde, İsrail sınırlarının içine saldırılarda bulunmuşlardır. İsrail, bu çatışmaları davet etmemiştir. Tam tersine, bu çatışmaları önlemek için çok çaba sarfetmiştir.

İsrail devletinin uluslararası tanınan sınırlarına geri döndük. Halen ne Gazze'de ne de Lübnan sınırında, herhangi bir sınır tartışmamız söz konusu değildir. Uluslararası tanınmış olan bu sınırlara geri çekilmemizi ve barış isteğimizi, komşularımız zayıflık olarak nitelendirmişlerdir. Hatta, bizi kıştırtmaya çalışmış, olayların tırmanışını frenlemeye çalışmamızı zayıflık olarak addetmişlerdir.''

Olmert, İsrail'in sınırlarının her iki tarafında da komşularıyla ortak ve dost bir yaşam sürdürmeyi temenni ettiklerini ifade ederken, halen süren operasyonların, Filistin ve Lübnan halkına karşı olmadığını, operasyonların Gazze ve Lübnan'da faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı olduğunu kaydetti.

-TAHRAN'DAN ŞAM'A-

Söz konusu terör örgütlerinin, terör destekçisi yönetimlerin parasal desteği, izinleri ve çabalarıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini ve onların taşeronluğunu yaptıklarını belirten Olmert, ''Bu kötülük kanalı, Tahran'dan Şam'a dek uzanmaktadır'' diye konuştu. Olmert, her terör hücresini arayacaklarını, her teröriste ulaşacaklarını, terör altyapısını imha edeceklerini ve İsrail vatandaşlarına zarar vermeye çalışanlara gerekli karşılığı vereceklerini dile getirdi.

Olmert, ''İsrail, kendi vatandaşlarının füze tehdidi gölgesinde yaşamasını kabul edemez'' diye konuştu. İsrail Başbakanı, ''Halkların yaşamındaki gerçeklere bakarak (buraya dek) deme noktası bulunduğunu ve İsrail'in bugün bu noktada olduğunu'' ifade ederken, ''İsrail, terör çetelerinin veya terör yönetimlerinin hedef tahtası veya rehinesi olmayacaktır'' dedi.

Olmert, İsrail'in barış istediğini ve barışın takipçisi olacağını söyledi, İsrail'e ve vatandaşlarına zarar vermek, saldırıda bulunmak ve yaşam haklarını elinden almak isteyenlere de gerekli karşılığı vereceklerini vurguladı.

Olmert, ''Bugün buraya, tüm dünyaya bizim savaş aramadığımızı, hiç kimseyle cephesel bir çatışma içine girmek istemediğimizi, ancak kendi yaşam hakkımızı ve özgürlük haklarımızı savunmaya hakkımız olduğunu anlatmaya geldik. Biz, özgürlük hakkımızın peşindeyiz ve onu korumasını biliriz. Bu mücadele kolay değildir. Acılarla doludur. Ancak, bu hakkımızdan vazgeçme niyetimiz yoktur'' diye konuştu. Ülkesinin şu anda bir sınavdan geçtiğini, İsrail devletinin bundan daha zor sınavlardan başarıyla çıktığını vurgulayan Olmert, İsrail'in kaçırılan askerlerine de değindi.

Olmert, her 3 askerin geri döndürülmesi için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını dile getirdi. İsrail halkından sabretmelerini ve güçlü olmalarını isteyen Olmert, muhalefete de verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Olmert'ten sonra konuşan anamuhalefet partisi Likud'un lideri Benyamin Netanyahu da bu zor günlerde İsrail halkıyla birlikte hükümetin yanında olduklarını ve hükümete her bakımdan destek olmayı sürdüreceklerini söyledi.

-KNESSET DIŞINDA PROTESTO-

Öte yandan Olmert'in mecliste konuşmasını yaptığı sırada bazı barış yanlıları, Lübnan'a yapılan operasyonları protesto etti. Aralarında kadınların çoğunlukta bulunduğu protestocular, ellerinde ''Beyrut'taki ve kuzeydeki çocuklar yaşamak istiyor'', ''Askeri çözüm, çözüm değildir'', ''Kanı durdurun'' biçiminde dövizler taşıdılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious