İsrail gizlice Iraklı Kürtleri eğitti

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Newsnight programında, eski İsrail komandolarının Kuzey Irak'ta Kürtleri gizlice eğittiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'ta Kürtleri “terörle mücadele operasyonları ve yeni bir havaalanını korumak için” eğitildiği ileri sürüldü.

Reuters ajansının haberine göre, BBC'nin programında konuşan adı açıklanmayan eğitimci olarak tanıtılan eski bir İsrail askeri, eski İsrail özel kuvvetler askerlerinin 2004'te Türkiye üzerinden “iki grup Kürt askerini eğitmek için” Irak'a geçtiğini söyledi.

Habere göre, eski İsrail askeri, İsrail askerlerinin Irak'taki Kürtleri Erbil kentindeki havaalanı için güvenlik gücü olarak görev yapmak üzere eğittiğini anlattı.

Eski İsrail askerinin, ayrıca tüfeğin nasıl kullanılacağı ve kalabalıkta militanların nasıl vurulacağının da dahil olduğu “özel görevler” için Kuzey Irak'ta 100'den fazla peşmergeyi eğittiklerini söylediği kaydedildi. Habere göre, eski İsrail askeri, eğitilen Kürtler bilmese bile Kürt yetkililerinin eğitimi verenlerin İsrailliler olduğunu bildiğini düşündüğünü söyledi.

Kendi görevinin büyük bir havaalanı projesi için Kürt güvenlik görevlileri yetiştirmek ve askeri eğitim vermek olduğunu ifade eden İsrailli, “nerede olduğunu, kendisinin kim olduğunu bilmesi ve her zaman kimliğinin açığa çıkma olasılığının bulunması nedeniyle günden güne gerginlik yaşadığını” da anlattı. Newsnight programında ayrıca, Interop olarak adlandırılan İsrail'in bir güvenlik şirketinin ve İsviçre olarak kayıtlı Kudo ve Colosium adındaki iki yan kuruluşun da Erbil havaalanındaki önde gelen sözleşmeli şirketlerden olduğunu söyledi.

Öte yandan, BBC'nin Newsniht programında açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, İsrail'in hiçbir şirkete Irak'ta savunma görevi için izin vermediğini kaydetti. Regev, şirketlerin, polisin ihraç yasalarını ihlal ettiklerini tespit etmesi durumunda kovuşturmaya uğrayacaklarını söyledi.

Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim sözcülerinden Halid Salih de BBC'nin programındaki eski İsrail askerinin açıklamalarını yalanladı. Irak gazetelerinde daha önce de İsrail askerlerinin Kuzey Irak'ta Kürtlere askeri eğitim verdiği yönünde çıkan haberler, bölgedeki yetkililer tarafından yalanlanmıştı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious