İsrail halkının 'kafası karışık'

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

34 gün süren savaşın ardından varılan ateşkes konusunda İsrail halkı da liderler gibi farklı düşüncelere sahip.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın "İsrail'e karşı stratejik ve tarihî bir zafer kazandık" sözleri Beyrut'ta boşaltılan şarjörlerle kutlanırken, İsrail Başbakanı Ehud Olmert de Lübnanlı Şii grubu büyük ölçüde zayıflattıklarını iddia ediyor. İsrail halkı ise BM'nin sağladığı ateşkes konusunda kararsız. Kimileri ateşkesin gerekli olduğunu düşünürken, kimileri ise ümitsiz olduğunu belirtiyor. Bazıları ise ateşkes kararını "felaket" olarak değerlendiriyor.

Kudüs'ün en işlek caddelerinden Ben Yehuda'da Cihan muhabirinin sorularını yanıtlayan İsrailliler, ateşkes kararı hakkında farklı görüşler seslendirdi. Kudüs'te yaşayan Eli Meymuni, ateşkesin gerekli olduğunu ifade ederek "Umarım, gelecek daha iyi olur. Tüm dünya ve Ortadoğu'da çatışmalar durur. Ümidimiz, barış ve sükûnet içinde yaşamak." dedi. Hükümetin savaşı yönetmekte başarılı olduğunu düşünen Meymuni, "Kuzeyde barış gerekli." derken gelecek için de umutlu konuştu.

İsrail'in kuzeyindeki Hayfa'da yaşayan fakat Hizbullah güçlerinin roket saldırıları nedeniyle Kudüs'e gelen Rotell ise, ateşkes konusunda ümitli olmadığını söyledi. Hayfa'daki ailesinden durumun sakin olduğu haberini aldığını ifade eden Rotell, "Bize saldırıların duracağını her gün söylüyorlardı, fakat durmuyordu. Gelecekte ne olur, bilemiyorum. Bu yüzden bir süre daha burada kalacağım." şeklinde konuştu. Rotell, çok sayıda askerin ölmesi nedeniyle hükümetin Lübnan'da başarısız olduğunu söyledi. Hizbullah güçleri, savaş boyunca en az 116 İsrail askerini öldürmüştü.

İsrail Ordusu'nun 8. komanda bölüğünde görev yapan Amri Maher'e göre ise ateşkes kararı tam bir felaket. Hizbullah'ın bir iki yıl içinde toparlanacağını düşünen Maher, yakın gelecekte şimdikinden daha büyük ve daha korkunç bir savaşla karşı karşıya kalacaklarını ifade etti. Savaşın başlangıcında hükümeti başarılı bulduğunu ifade eden Maher, "Fakat şimdi emin değilim." şeklinde konuştu. Amri Maher, Lübnan konusunda kararlı bir siyasî iradenin sorunu çözeceğini vurguladı.

İsrail'de yapılan kamuoyu yoklamaları da halkın büyük çoğunluğunun Lübnan Savaşı sırasında siyasî ve askerî isimlerin idarelerinin soruşturulması için" bir komisyon kurulmasını istediğini ortaya koymuş ve İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, söz konusu komisyonun kurulması için talimat vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious