İsrail hız kesmiyor

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Hizbullah mevzilerine yönelik bombardıman sürüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altıncı gününe giren İsrail bombardımanının harabeye çevirdiği başkent Beyrut'un güneyindeki bölgelerden şiddetli patlama sesleri geliyor, duman bulutları gökyüzünü kaplıyor.

Bu arada Lübnanlı yetkililer, İsrail'in bugünkü saldırılarında 9'u asker 25 Lübnanlının öldürüldüğünü bildirdi. İsrail bombardımanında şu ana kadar 170'i aşkın masum sivil katledildi. 400'den fazla kişi de yaralandı.

İSRAİL KAYNAKLARI: "KARA KUVVETLERİ LÜBNAN'IN GÜNEYİNE GİRDİ"

Öte yandan İsrail hükümet kaynakları, kara kuvvetlerinin Lübnan'ın güneyine girdiklerini açıklarken bazı kaynaklar bunun bir kara harekatı olmadığını savundu. Kaynaklar, hücum birliğinin küçük olduğunu, Lübnan'ın güneyine son bir kaç gün içinde benzer operasyonlar düzenlendiğini ifade etti.

Hizbullah'ın Hayfa'yı hedef alan ve 8 kişinin öldüğü saldırısından sonra bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "ağır bir bedel ödeneceği" tehdidinde bulunmuştu.

LÜBNAN'IN GÜNEYİNDEN KUZEYİNE KAÇIŞ

İsrail bombardımanı altındaki altıncı gününü yaşayan ve şu ana kadar 170 sivilin yaşamını yitirdiği Lübnan'da ülkenin güneyinden kuzeyine doğru kitlesel göç başladı.

Tarihinin en ağır saldırılarından birine maruz kalan Lübnan halkı ülkenin kuzeyindeki güvenli bölgelere kaçıyor. Bombardıman altındaki İsrail sınırında bulunan köyler hayalet kasabalara dönüşüyor. Lübnanlılar yaya olarak, ambulanslar ya da bulabildikleri başka araçlarla İsrail'in hedefi olmayan yolları kullanarak uzaklaşıyor. Lübnan polisi, göç edenlerin tam sayısını bilemediklerini ifade ediyor.

Başkent Beyrut'a 83 kilometre uzaklıktaki Sur kenti çoğu dün ve bugün gelenlerle birlikte 25 bin kişiyi ağırlıyor. İsrail füzelerinden kaçarak Sur'a gelenler okullar, camiler ve kiliselerde misafir ediliyor.

İsrailli yetkililer dün saldırıların artacağını belirterek Lübnan'ın güneyindeki halka bölgeyi terk edin uyarısı yapmıştı. İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, İsrail'in Hizbullah'a baskı yapmak amacıyla on binlerce Lübnanlıyı kuzeye doğru kaçırmak istediğini ifade etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious