İsrail: Hizbullah 30 bin füzeye sahip

İsrail: Hizbullah 30 bin füzeye sahip.10349
  • Giriş : 04.03.2008 / 10:05:00

İsrail, terör örgütü Hizbullah'ın 30 bin füzeye sahip olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güvenlik Konseyine sunduğu bir raporda, İsrail'in, "Hizbullah örgütünün yeniden silahlandığı ve Lübnan'ın güneyinde 10 bin uzun, 20 bin kısa menzilli olmak üzere, toplam 30 bin füzelik bir cephaneye sahip olduğunu" belirttiğini kaydetti.

Ban, raporda İsrail'in bu iddiasını doğrulamamasına rağmen, Hizbullah'ın kamuoyuna yaptığı açıklamalardan ve örgüte silah transferini yasaklayan BM'nin silah ambargosunun ihlal edilmesinden endişe duyduğunu ifade etti.

Raporda, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın "İsrail'e karşı savaş tehditlerinden" endişe duyduğunu da ifade eden Ban, "Hizbullah'ın yeniden silahlandığı yönündeki haberler büyük bir kaygı nedenidir ve Lübnan'ın bağımsızlığına, istikrarına ve egemenliğine ciddi tehditler ortaya çıkarmaktadır" dedi.

Genel Sekreter, Hizbullah'ın ve diğer militanların silahsızlandırılmasının, "bütün ülkede hükümetin yetkisini tam olarak yeniden kuracak olan Lübnan öncülüğündeki siyasi sürecin bir parçası olacağına inanmaya devam edeceğini" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious