'İsrail ile ateşkes bitmiştir'

  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi ile İsrail sınırında, sınır duvarları yakınına patlayıcı yerleştirmek isteyen Filistinli 4 militanın İsrail askerlerince öldürülmesi, iki taraf arasında ateşkesi kırılma noktasına getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Aksa Şehitleri Tugayı'nın Gazze'deki sözcüsü, ''İsrail ile ateşkes bitmiştir'' dedi.

Gazze'deki El Aksa sözcülerinden Ebu Fuad, Gazze Şeridi'nde 4 Filistinlinin öldürülmesini kınayarak, "İsrail'in gerilimi tırmandırarak içteki (siyasi) krizini örtme ve Filistin ulusal birliğini hedefleme arayışında olduğunu" öne sürdü.

Ebu Fuad, gerilimi tırmandıranın İsrail tarafı olduğunu savunarak, Filistin direnişinin artık tüm İsrail şehirlerini hedef alacağını belirtti.

Arap ülkelerini de inisiyatiflerinin kabulü için İsrail'e "yaltaklanmakla" suçlayan Ebu Fuad, tüm Filistinli grupları da İsrail'e karşı birlik olup ortak operasyonlar düzenlemeye çağırdı.

Ebu Fuad, Filistinliler birleşmediği sürece İsrail saldırganlığının durmayacağını da söyledi.

İsrail ile sınır yakınlarında, hepsi de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları mensubu olduğu örgüt tarafından da doğrulanan 3 Filistinli, İsrail askerlerince öldürülmüş; Han Yunus yakınlarında bir Filistinli de yerel kaynakların ifadelerine göre tankların açtığı ateşte hayatını kaybetmişti.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da, Halk Direniş Komiteleri üyesi bir Filistinli de sabah saatlerinde henüz kaynağı bilinmeyen bir patlamada ölmüştü.

Meşal füze saldırılarını savundu

Filistin hükümetin ortaklarından Hamas'ın lideri Halid Meşal de, İsrail'e yönelik füze saldırılarını savundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Meşal, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, daha birkaç gün önce İsrail ordusunun 9 Filistinliyi öldürdüğüne dikkati çekerek, Filistinlilerin kendisini savunma ve ateşkesi ihlal eden İsrail'e yanıt verme hakkı olduğunu belirtti.

Son Arap Birliği toplantısında Filistin'e mali yardım vaat eden Arap ülkelerini taahhütlerini yerine getirmekte ağır davranmakla da suçlayan Meşal, Filistin hükümetinin Arap ülkelerinden çok az yardım aldığını söyledi.

Filistin halkına yönelik ambargo gerçeğinin sürdüğünü belirten Meşal, Arap ülkelerinin ambargoyu kaldırmak için attığı adımların çok yavaş olduğunu iddia etti.

Arap ülkelerin yardım taahhütlerini yerine getirmesi için Musa'nın yardımını isteyen Meşal, Arapların ambargoyu kırması durumunda Avrupa'nın da onları takip edeceğini ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious