İsrail ile Mısır'dan sınıra ortak önlem

İsrail ile Mısır'dan sınıra ortak önlem.9325
  • Giriş : 23.01.2009 / 18:32:00

İsrail, Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığının önlenmesi amacıyla Mısır ile ortaklaşa önlemleri içeren güvenlik planını benimsedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin katılımıyla yapılan toplantıda, silah kaçakçılığının engellenmesi amacıyla, Gazze ile Mısır arasında tünellerin bulunduğu Filadelfi Yolu olarak adlandırılan sınır bölgesinin, yeni güvenlik kuvvetleriyle takviye edilmesini de içeren plana yeşil ışık yakıldı.

Rakamlar henüz kesinleşmemekle birlikte, çeşitli kaynaklara göre, sınırdaki güvenlik güçlerine en az 750 veya bunun iki katı kadar takviye yapılması öngörülüyor. Yine de sınır boyunca Mısır güvenlik güçlerinin artırılması konusunun, iki ülke arasındaki barış anlaşmasının bir parçası mı olacağı veya sözlü bir mutabakat halinde mi gerçekleştirileceği henüz açık değil.

Yazılı bir anlaşma yapılması halinde, söz konusu güvenlik planının hükümet ve parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor. Halihazırda, sınırın Mısır tarafında 750 dolayında güvenlik gücünün bulunduğu belirtiliyor. Plan doğrultusunda, bu sayının 1500 kadar artırılması halinde, sınırın 24 saat, 3 vardiya halinde sürekli kontrol altında tutulması amaçlanıyor.

Yeni güvenlik önlemleri arasında, istihbari bilgilerin paylaşılması ve bölgeye yeni tünel belirleme teknolojilerinin de yerleştirilmesi amaçlanıyor.

İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi Amos Gilad, dün Kahire'de Mısır'ın İstihbarat Başkanı Ömer Süleyman ile söz konusu güvenlik planının ayrıntılarını görüşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*