İsrail: İran'a ambargo koy

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

İsrail, silah transferinin engellenmesi için İran'a havadan ve karadan ambargo uygulanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, Suriye'ye giden iki İran kargo uçağını Diyarbakır Havaalanı'na inmeye zorlayıp roket ve askeri ekipman arandığını doğrulayıp, bunun 'rutin bir uygulama' olduğunu savunurken,
İsrail, 'Hizbullah'a füze ve silah sağladığı' iddiasından hareketle Türk ordusundan İran'a hava ve karadan ambargo uygulamasını talep ediyor.
Reuters'e konuşan İsrailli istihbarat kaynakları, Hizbullah'a Suriye'den ulaşan ağır silah transferinin yarıya yakınının Türkiye toprakları ya da hava sahası üzerinden yapıldığı inancını dile getirirken, üst düzey bir İsrailli güvenlik yetkilisi, Türkiye ile bu konuda temaslar yürütüldüğünü söyledi. İsrailli yetkili, "İran'dan Suriye'ye silah transferini önlemek amacıyla Türkiye'nin imkânları dahilindeki her adımı atmasını istiyoruz. Ambargonun asıl geleceği, Türkiye'nin omuzlarında" dedi.
Aynı yetkili, "Birkaç günde Suriye'nin Hizbullah'a füze gönderme girişimiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda ne yaparız? Bunların girişine izin verirsek, İsrail için bozgun olur" diye konuştu
İsrailli yetkililere göre, Türkiye, Hizbullah'a silah sevkıyatının durdurulmasını içeren BM'nin 1701 sayılı kararının uygulanması konusunda 'kilit konumda'. İsrailli kaynaklar, Ürdün'ün, İran kaynaklı sevkıyatların hava sahasından geçmesini yasakladığını anımsatırken, Batılı diplomatlar da ABD güçlerinin bunların Irak'tan geçmesini önlediklerini kaydetti.
İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, Türkiye'nin özel olarak oynadığı role dair yorum yapmaktan kaçınsa da şöyle dedi: "Uluslararası silah ambargosunun uygulanması, Lübnan'daki BM çabalarının başarısı açısından turnusol kâğıdı niteliğinde."
İsrail, silah konvoylarının Lübnan'a girişini önlemek için ateşkese rağmen gereken her yola başvuracağını belirtirken, olası hava operasyonları 'savunma' adı altında sunuyor. Bu operasyonların da BM'nin 1701 sayılı kararı çerçevesinde olduğu vurgulanıyor. İsrail ordusu Hizbullah'ın uzun menzilli roket kapasitesinin yüzde 75-80'ini yok ettiğini iddia etse de Batılı diplomatlar bu rakamlara şüpheyle yaklaşıyor.

'Kontroller İran'a özgü değil'

İsrail'in Türk ordusundan talebi üzerine 'Çin yapımı füze taşıdığından' şüphelenilen en az iki İran uçağının zorla indirilip arandığı ama silah bulunamadığı belirtiliyor. Dışişleri sözcüsü Namık Tan, dün 27 Temmuz ve 8 Ağustos'ta gerçekleşen olayları doğrulasa da bunun 'rutin bir uygulama' olduğunu savundu. Arama talebinin İsrail'den gelip gelmediği sorulunca, "Uçakları başkalarının iddiası ya da şüphesi üzerine indirmiyoruz. Kendi şüphelerimiz doğrultusunda indiriyoruz. Bunu da uluslararası havacılık kurallarına göre yapıyoruz" diyen Tan, "Her ülke kendi kararlarını kendi alır ve uygular" diye ekledi. Uygulamanın sadece İran uçaklarına özgü olmadığını belirten sözcü, iki ülke arasında bir sorun bulunmadığını Radikal'in yasadışı silah transferiyle ilgili sorusu üzerine "Türkiye'nin zaten bu tür sevkıyatlar için kara ve havayollarını kullandırmaz" yanıtını veren Tan, İsrail'in İran'a ambargo talebi konusunda ise "Türkiye bu kararları kendisi verir ve uygular" demekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious