İsrail işgal ettiği topraklardan çekilebilir!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Kadima Partisi'nden kabine bakanı olan Meir Şetrit, İsrail'in, "tam kapsamlı bir barış karşılığında" 1967'den bu yana "işgal ettiği" topraklardan çekilmeye razı olabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail radyosuna açıklama yapan Meir Şetrit, "Eğer komple bir barıştan bahsediyorsak, komple bir barış istiyorsak, bu inisiyatifin tüm kısımlarını kabul etmeli ve 1967 sınırlarına çekilmeliyiz" diye konuştu. Şetrit, açıklamasında "İsrail, Filistin konusunda gündem belirlemeli ve Suudilere 'gelin ve inisiyatifinizi görüşelim' demeli" ifadelerini kullandı. Barış görüşmelerine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da çağrılması gerektiğini ifade eden Şetrit, İsrail'in de "kalıcı sınırlarını belirlemek için ciddi bir uzlaşma yapmaya hazır olduğunu" ifade etti.

Geçtiğimiz haftalarda bazı İsrail gazeteleri, İsrailli ve Suudi liderlerin gizlice buluştuklarını iddia etmiş; ancak bu iddialar Suudi yetkililerce yalanlanmıştı.

2002'de Arap Birliği tarafından kabul edilen Arap İnisiyatifi, İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklardan tamamen çekilmesi ve bir Filistin devleti kurulması karşılığında, İsrail ile Arap ülkelerinin ilişkilerinin normalleşmesini öngörüyor.

İsrail Başbakanı Olmert ise geçtiğimiz hafta inisiyatifin, görüşmeler için bir temel oluşturmayacağını söylemişti. Arap İnisiyatifi, ayrıca İsrail'in üstü kapalı biçimde tanınmasını öngören "Ulusal anlaşma" metnini içeriyor. Filistin iktidarındaki Hamas yönetimi de bu metne karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious