İsrail işgallerde ölen askerlerini anıyor

İsrail işgallerde ölen askerlerini anıyor.15664
  • Giriş : 06.05.2008 / 23:25:00

İsrail, bugüne dek girdiği savaşlarda ölen askerleriyle terörizm kurbanlarını anıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu akşam başlayan anma günü nedeniyle TSİ 20.00'de, tüm ülke çapında sirenlerin çalmasıyla birlikte ''Şehitleri Anma'' törenleri düzenlendi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ''Biz, barışın geleceği gün için, çocukların yüzündeki gülücük için bedel ödemeye razıyız. Aynı zamanda Filistinli, Ürdünlü, Mısırlı ve Suriyeli çocukların yüzlerindeki gülücük için de'' diye konuştu.

İsrailliler, şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular.

''Cephane Tepesi'' adlı yerde düzenlenen anma töreninde konuşan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in girdiği türlü savaşlarda ölen genç erkek ve kadınların ailelerini teselli ederken, ''Her yıl, askeri mezarlıkların dolambaçlı patikalarına, bu ülkede yaşamamızın bedeli olan uzun mermer mezartaşı sıralarına yeniden geliyor ve ödenen ağır bedele karşı dişlerimizi gıcırdatıyoruz'' dedi.

Kudüs'te, Yanudiler'ce kutsal kabul edilen Ağlama Duvarı'nda düzenlenen tören için de yüzlerce kişi erken saatlerde alanı doldurdu ve dualar etti.

Törene, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi de katıldı.

Törende konuşan Peres, ''Biz, barışı düşlüyoruz ama teslim belgesi üzerine kurulu bir barışı değil'' diye konuştu.

Peres, ''Biz, ellerimizle karşıtlarımızın ellerini sıkmak istiyoruz ama düşmanlarımız çok iyi biliyor ki, ellerimiz savunma için her an tetiklere de gidebilir. Biz, savaşlara son verip Siyonist hareketin vizyonu yolunda ilerlemek istiyoruz. Düşmanlarımız da biliyorlar ki, başka bir olasılık yok; bu vizyon, barış gelene dek mızraklarımızın ucunda ilerleyecek. Biz, barışın geleceği gün için, çocukların yüzündeki gülücük için bedel ödemeye razıyız. Aynı zamanda Filistinli, Ürdünlü, Mısırlı ve Suriyeli çocukların yüzlerindeki gülücük için de'' dedi.

Törende konuşan İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi de İsrail ordusunun, ülkeyi savunmak için kalkan olmayı sürdüreceğini bildirdi.

İlk göçmenlerin Kudüs'ün surları dışına yayılmaya başladıkları 1860 yılından bu yana 22 bin 437 asker ölmüş bulunuyor. Bunlardan 65'i ise son anma töreninden bu yana yaşamlarını yitirdi. İsrail devletinin kurulmasından bu yanaysa, 1634 sivil, terör saldırılarında yaşamını yitirdi. Bunlardan da 24'ü, son anma töreninden sonra öldü.

Şehitleri Anma Günü nedeniyle, ülke çapında tüm eğlence yerleri ve restoranlar bu geceden yarın akşam gün batımına dek kapalı kalacak.

Yarın sabah, yeniden 2 dakika süreyle sirenler çalacak ve 43 askeri mezarlıkta anma törenleri yapılacak. İsrail, yarın akşam gün batımından itibaren de 60. Bağımsızlık Günü'nü kutlamaya başlayacak.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious