İsrail kabinesi çatırdadı

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

İsrail’de, geçen yıl Hizbullah’la yapılan savaşın aksaklıklarını belirlemek üzere kurulan komisyonun ilk raporunun ardından, devlet bakanı Eitan Cabel istifasını sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beklenen istifa geldi,

İsrail Başbakanı Ehud Olmert tarafından atanan komisyonun hazırladığı Winograd raporunda, özellikle Başbakan Olmert, Savunma Bakanı Amir Peretz ve eski Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’a yönelik suçlamalar yer alıyor.
İstifasını açıklamak üzere basın toplantısı düzenleyen Cabel, "Hükümette bakan olarak kalamam" dedi.
Savaşın başarısızlıklarının sorumluluğunun Olmert’te olduğunu söyleyen Cabel, Başbakan’a da istifa çağrısında bulundu ve halkın Olmert’e karşı güvenini kaybettiğini belirtti.
Aynı zamanda İşçi Partisi’nin Genel Sekreteri olan Eitan Cabel, istifasını diğer bakanların da izleyeceğini umduğunu söyledi.

KAMUOYU YOKLAMASI

Rapor açıklandıktan sonra Kanal 2 televizyonunca yapılan kamuoyu yoklaması, İsraillilerin yüzde 65’inin Olmert’in görevinden ayrılması gerektiğini düşündüğünü ortaya koydu.
Katılımcıların yüzde 14’ü ise Olmert’in görevinde kalmasından yana olduğunu söyledi.
Savunma Bakanı Amir Peretz’in istifasını isteyen İsraillilerin oranı ise yüzde 75. Bakanın kalmasını isteyenlerin oranı yüzde 10 olarak açıklandı.
Olmert’in istifa etmesi halinde seçime gidilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 53 olarak belirlendi. Katılımcıların yüzde 23’ü yeni hükümetin seçim yapılmadan kurulması görüşünde. Mevcut hükümetin görevde kalmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 11.
Yeni başbakanın kim olabileceği sorusuna verilen yanıtlarda, Likud lideri Binyamin Netanyahu yüzde 26 ile en geniş desteği buldu. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni yüzde 9, İşçi Partisi’nin lider adaylarından Ehud Barak yüzde 6 ve Ami Ayalon yüzde 5 oranında oy alırken, Başbakan Yardımcısı Şimon Peres’e yüzde 4 oranında destek geldi. Aşırı sağ partilerden, koalisyon ortağı Avigdor Lieberman’a yüzde 3 oranında oy çıktığı kamuoyu yoklamasında, Amir Peretz yüzde 1 destek gördü. Mevcut Başbakan Ehud Olmert ise yüzde 0 oy aldı.

OLMERT, KOALİSYON ORTAKLARIYLA GÖRÜŞÜYOR

Cabel’in bakanlıktan ayrılması nedeniyle endişelenen Başbakan Olmert ise koalisyon ortaklarıyla hükümeti bir arada tutmak için görüşmeler yapıyor.
Olmert, bugün Şas partisi Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Eliyahu Yişai, Yisrael Beyteinu (İsrail Evimiz) partisi lideri ve Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman’ın yanı sıra Emekliler partisi başkanı Rafi Eitan ile görüşmeler yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious