İsrail kamuoyu da savaş taraftarı

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Bin 115 Lübnanlı’nın ölümüne yol açan saldırılar 31. gününe girerken İsrail kamuoyunun yüzde 64’ü savaşı destekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dahaf Araştırma Enstitüsünün, çeşitli kesimlerden ve ülkenin iç taraflarına taşınan kuzeyli vatandaşlardan oluşan 500 kişiyle yaptığı ankete göre, cevap verenlerin çoğunluğu, Başbakan Ehud Olmert, Savunma Bakanı Amir Peretz ve Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'un savaş yönetimine destek veriyor.

Yediot Ahronoth gazetesinde yayımlanan kamuoyu araştırması sonuçlarına göre, her üç isim arasında en yüksek desteği Genelkurmay Başkanı Halutz'un aldığı dikkat çekiyor. Buna göre ankete katılanların yüzde 67'si Halutz'un performansını ''iyi'' bulurken, yüzde 21'i iyi olmadığı görüşünde. Başbakan Ehud Olmert'e destek oranı da yüzde 66 olarak belirlendi. Olmert'in savaş yönetimini beğenmeyenlerin oranı ise yüzde 31. Savunma Bakanı Amir Peretz'e verilen destek ise yüzde 59 oranında. Peretz'in performansını beğenmeyenlerin oranı yüzde 38 olarak kaydedildi.

Kamuoyu araştırması, İsrail ordusunun, geniş ölçekli bir operasyonla Lübnan'a Litani Nehri'ne kadar girmesi gerektiğine inanların oranının yüzde 64 olduğunu ortaya koydu.

Katılımcıların yüzde 57'si orduya güvendiğini, yüzde 23'ü güvenlerinin arttığını dile getirdi. Yüzde 10'luk bir kesim orduya güvenmediğini söylerken, araştırmaya katılanların yüzde 19'u da güvenlerinin sarsıldığını ifade etti.

Anketi yanıtlayanların yüzde 40'u Lübnan savaşında Hizbullah'ın zarar göreceğine, ancak bitirilemeyeceğine inanıyor; yüzde 37'si ise savaşı İsrail'in kazanacağını ve Hizbullah'ın sınırdan sürüleceği kanısında. Yüzde 17 oranındaki bir grup ise ordunun çekildiğinde Hizbullah'ın yeniden bölgeye döneceği görüşünü taşıyor.

Katılımcıların yüzde 75'i, İsrail ordusunun 6 yıl önce çekildiği Lübnan'dan ayrılmakla doğru bir şey yaptığına inanıyor; yüzde 20'si ise bunun ''yanlış'' olduğunu düşünüyor.

Ankete cevap verenlerin yüzde 13'ü, kendisini ''çok iyi'' hissettiğini söylerken, yüzde 32'si durumunu ''iyi'' olarak tanımladı. ''İyi değil'' diyenlerin oranı yüzde 30, ''kötü'' seçeneğini işaretleyenlerin oranı ise yüzde 25.

Araştırma, savaşa destek verildiğini, fakat ankete katılanların hükümetin savaş sırasında ülke içindeki uygulamalarından pek hoşnut olmadığını da ortaya koydu.

Yüzde 73 oranındaki bir çoğunluk, hükümetin savaş sırasında ülke içindeki uygulamalarının ''iyi'' olmadığı görüşünü dile getirirken, yüzde 25 dolayında bir kesim, bu soruya ''iyi'' cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious