İsrail kana doymuyor

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Lübnan’daki operasyonu ölü sayısı 300’ü aştı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail özel birlikleri de sınırdan geçip Hizbullah gerillalarıyla sıcak çatışmaya girdi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Hizbullah mevzilerini ele geçirmek üzere harekete geçen birliklerin sını bölgesindeki Moşav Avivim’de Hizbullah ile çatıştığı belirtildi. Çarpışmalarda da iki İsrail askeri ve iki Hizbullah üyesi öldü, 5 İsrail askeri yaralandı. İsrail’in Lübnan sınırındaki Moşav Avivim boşalmış durumda.

Hizbullah İsrail’in bazı kasabalarına da roket saldırıları düzenledi, ancak herhangi bir can kaybı bildirilmedi. Hizbullah’ın elinde 15 ila 30 bin arasında Katyuşa füzesi bulunduğu tahmin ediliyor.

İsrailli yetkililer daha önceden operasyonun en fazla 1-2 hafta sürecegini bildirmiş ancak Hizbullah’tan gelen yoğun füze saldırıları sonucu operasyonun uzaması yönünde açıklamalarda bulunmuşlardı. 300’den fazla Lübnanlı sivilin öldürüldüğü İsrail’in saldırılarının İsrail ekonomisine maliyetininse 6 milyar şekeli (1.2 milyar dolar) aştığı belirtiliyor.

PERETZ: "BU SAVAŞ NE KADAR DEVAM ETMESİ GEREKİYORSA O KADAR DEVAM EDECEK"

Son olarak İsrail Savunma Bakanı Amiz Paretz, Hizbullah’la devam eden çatışmaların uzun sürebileceginini açıkladı. Peretz, Hizbullah’ın devam ettigi sürece İsrail’in de devam edecegini söyledi.

Cephede savaşan askerlere yazdığı mektubunda, "Sizler kahramansınız" diye hitab eden Peretz "Bu savaş ne kadar devam etmesi gerekiyorsa o kadar devam edecektir" dedi.

Peretz, Hizbullah’ın vurduğu kentleri ziyareti sırasında yaptığı konuşmada da, ’’Eğer bir kara harekatının gerekli olduğunu düşünürsek, bunu yaparız. Hiçbir terörist örgütün böyle bir operasyon düzenlemekten korktuğumuzu düşünmesine izin vermeyiz’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious