İsrail kara harekatına hazırlanıyor

  • Giriş : 28.02.2008 / 23:40:00

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze'de durumun daha da sertleşeceği ve bir kara harekatının pek de uzak olmadığı mesajını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barak, Gazze'de tansiyonun daha fazla tırmanmasına hazırlıklı olunmasını istedi ve devam eden Kassam saldırılarına bir son vermek amacıyla, geniş kapsamlı bir kara operasyonunu yapmaktan çekinmediklerini söyledi.

"Böyle bir adımı atmaktan korkmuyoruz" diyen Barak, "Harekatın zamanlaması konusunda elbette çalışmalar yapıyoruz. Ama haliyle bunları Hamas ve kamuoyu ile paylaşmayız" diye konuştu.

İsrail Savunma Bakanı, roket saldırılarından sorumlu olanları vuracaklarını belirtirken, "Hamas'ın ağır bedel ödeyeceğini" vurguladı.

Barak, Dörtler Grubu'nun Ortadoğu Temsilcisi Tony Blair ve Mısır İstihbaratı Başkanı Ömer Süleyman ile de konuşarak, İsrail'in mevcut duruma daha fazla müsamaha edemeyeceğinin altını çizdi.

Barak, dün gece Kassam roketlerine hedef olan ve bir kişinin hayatını kaybettiği Sderot'taki Sapir Yüksek Okulu'na ziyarette bulunmuş ve "Kassamlara karşı çözüm, birçoklarının sandığından daha çabuk bulunacak" demişti.

Öte yandan roket saldırılarına maruz kalan Sderot'taki Sapir Yüksek Okulu'nda eğitim gören 1700 öğrenciye, 1,7 milyon dolarlık burs imkanı sağlandı.

Yahu Ajansı Başkanı Zeev Bielski, 1000'er dolarlık bursun her bir öğrenciye önümüzdeki haftalarda iletileceğini kaydetti ve dün meydana gelen kanlı saldırıya verilecek en iyi cevabın bu olduğunu belirtti.

Yahudi Ajansı ile ülke dışındaki donörlerin, bölgede yaşayanların durumlarının kolaylaştırılması, büyüme ve kalkınmaya destek olmak amacıyla yatırımlarını sürdüreceği de kaydedildi.

Peres: "Bunun da üstesinden geleceğiz"

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de Sapir Yüksek Okulu'na bir ziyarette bulunarak, Kassam saldırısında hayatını kaybeden Yoni Yehya için saygı duruşunda bulundu.

Peres, "Gazze, barış içinde mi, yoksa terör ve savaş mı, nasıl yaşamak istediğine karar vermek durumunda" dedi.

Peres, daha sonra, ikinci intifada döneminde Batı Şeria kaynaklı intihar saldırılarına hedef olan Beyt Şe'an'da yaptığı konuşmada da "kentte güvenliğin tesis edilemeyeceğini düşündüğümüz zamanlar oldu. Ama şimdi bunlar unutuldu. İntihar bombacılarının üstesinden geldiğimiz gibi, roketlerin de üstesinden gelmeyi başaracağız" dedi.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter de Gazze Şeridi'nin yeniden işgal edilmesi çağrılarına karşı çıktı, hükümetin de yoğunlaşan Kassam roketlerine karşı politikasını yeniden değerlendirmesini istedi.

İsrail kabinesinin bir diğer üyesi Ya'akov Edri ise daha sert bir tutum aldı ve "Gazze'ye gireceğimiz ve tümünü işgal edeceğimiz günden çok uzakta değiliz" diye konuştu.

Haniye'den Arap ülkelerine çağrı

Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ise İsrail'in Filistin halkına karşı saldırılarını kınayan bir açıklama yaparak, İsrail'in sivil hedeflere ve hükümet binalarına yönelik saldırılarının Filistin halkının iradesine kıramayacağını, Filistin hükümetini de hedeflerinden saptırmayacağını belirtti.

Haniye, bu saldırıların da daha öncekiler gibi başarısız olacağını ifade ederek, Filistin halkını, birlik ve beraberliğe çağırdı.

Haniye, "Zafer, Filistin davasına sadakatla bağlananların olacaktır" dedi.

Haniye ayrıca Arap ülkelerini, sessizliklerine son vererek, Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın kaldırılması ve saldırıların durdurulması için acilen harekete geçmeye çağırdı.

Füze saldırısında 2 Filistinli öldü

Bu arada Gazze kentinde, Şifa hastanesi yakınlarında seyir halinde olan bir kamyonetin İsrail füzeleriyle vurulması sonucu, araçta bulunan 2 Filistinli militan öldü.

Filistinli militanların kimlikleriyle ilgili henüz bir bilgi edinilemedi. Füze saldırısında yaralananların da olduğu bildiriliyor.

Gazze'deki hastane kaynakları, önceki füze saldırılarında yaralananlardan Rami Halifa (25) adlı militanın hastanede hayatını kaybettiğini belirttiler.

Ayrıca, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta Emced El-Sakani adlı (12) bir çocuğun cesedinin bulunduğu kaydedildi.

Hamas'ın El Aksa radyosu, Gazzelilere çağrıda bulunarak, geceyi herkesin camilerde namaz kılıp, dua okuyarak geçirmelerini istedi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyda ise, yaptığı açıklamada, çarşambadan bu yana, 59'u sınırın hemen yakınındaki Sderot'a olmak üzere, sınır yakınlarındaki İsrail yerleşimlerine 82 roket saldırısı yaptıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious