'İsrail kasten sivil hedefleri vurdu'

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'i, Lübnan'da Hizbullah'a karşı yürüttüğü operasyon sırasında kasten sivil hedeflerini vurmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Örgütün yayınladığı raporda, İsrail'in bu operasyon sırasında gıda satışı yapılan dükkanları kasıtlı olarak vurduğu, yardım konvoylarını kasten engellediği, halkı kaçmaya zorlamak için hastanelerle su ve elektrik santrallerini hedef aldığı belirtildi.

İsrail'in söz konusu eylemlerinin, maddi hasar vermekten çok askeri stratejinin ayrılmaz bir parçası olduğu ifade edilen açıklamada, Birleşmiş Milletlere de uluslararası insan hakları yasasının her iki tarafça ihlalinin araştırılması için hızla bağımsız bir soruşturma başlatması çağrısında bulunuldu.

Raporda, İsrail'in 12 Temmuz-14 Ağustos tarihleri arasında Lübnan'da 7 bini aşkın hedefe karşı 7 binden fazla hava saldırısı düzenlediği, bu operasyonlarda doğrudan sivil hedeflere saldırılmış olabileceği, bu tür eylemlerin savaş suçu olduğu kaydedildi.

Raporda, İsrail donanmasının 2500 civarında bombardıman yaptığı, Lübnan hükümetine göre kilit öneme sahip 31 altyapı tesisinin tamamen ya da kısmen yıkıldığı, 25'ten fazla benzin istasyonu ve 900 işyerinin vurulduğu, 300 binden fazla ev ve büronun hedef alındığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious