İsrail kendi halkını koruyor!

  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

İsrail güçleri Lübnan'a yönelik hava saldırılarına bugün de devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail gece boyunca ve sabah saatlerinde 80'e yakın hava saldırısı düzenledi. Bu arada İsrail askerleri ile Hizbullah mensupları sınır bölgesinde çatıştı. İsrail ordusu bugün sınır bölgesinde yaşanan çatışmada 2 İsrail askerinin yaralandığını açıkladı. Dün de aynı bölgedeki çatışmada 2 İsrail askeri ölmüş, 9 asker yaralanmıştı.

Hizbullah'ın 2 İsrail askerini kaçırması ile başlayan ve Hayfa'da 8 İsraillinin ölmesi ile sonuçlanan roket saldırısının ardından şiddetlenen İsrail bombardımanında şu ana kadar 300 Lübnanlı hayatını kaybetti. İsrail tarafında ise 29 kişi öldü. Dünkü saldırıda ise 63 Lübnanlı ölmüştü.

İsrail sınırdaki vatandaşlarını güneye kaydırıyor

Öte yandan Hizbullah gerillaları İsrail sınırına çok yakın olan Matula bölgesine kadar yaklaşırken İsrail, Lübnan sınırı boyunca 6 yerleşim biriminde yaşayan vatandaşlarını güneye kaydırmayı planlıyor. Bu aşamada 250-300 bin kişi tekrar yollara düşecek.

İsrail'in sınırdaki Hizbullah mevzilerine yönelik bombardımanı sürerken, Hizbullah Burc el Barahne bölgesindeki saldırıda liderlerinden birinin öldüğü yönündeki haberleri yalanladı. Hizbullah yazılı bir bildiri ile İsrail jetlerinin hedef aldığı binanın Hizbullah liderlerinden birinin saklandığı bir bina değil, inşaat halindeki bir cami olduğunu belirtti.

Amerikan deniz piyadeleri 23 yıl sonra Beyrut'ta

İsrail bombardımanı ile yerle bir olan Lübnan'dan kaçış da sürüyor. Ülkeyi terk edemeyen onbinlerce Lübnanlı Beyrut'tan başka şehirlere kaçarak mülteci konumuna düşerken yabancı devletler Lübnan'daki kendi vatandaşlarını kurtarma telaşında. 40 kadar ABD deniz piyadesi de Lübnan'da bulunan Amerikan vatandaşlarını tahliye etmek üzere, Beyrut sahiline çıktı. ABD'ye ait USS Nashville gemisinin piyadeleri, sabah erken saatlerde karaya ayak bastı. Amerikan deniz piyadeleri, 1983 yılında Hizbullah gerillalarının 241 deniz piyadesini öldürdüğü kışla saldırısından 23 yıl sonra Beyrut'a dönmüş oldu. Amerikan piyadeleri yaklaşık 1200 Amerikalıyı Kıbrıs Rum kesimine götürecek. Kıbrıs'a dün de 1100 kadar Amerikan vatandaşı ulaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious