İsrail kendini savunuyor!

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Wilson, İsrail'in Ortadoğu'da Filistin ve Lübnan'a yönelik ''orantısız güç'' kullanımıyla ilgili olarak meşru müdafa hakkını kullandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrailli üst düzey yetkililere kendilerini savunurken tedbirli davranmaları gerektiğini söylediklerini belirten Wilson, ayrıca İsrail'e, saldırılardan sivil insanların en az şekilde etkilenmesi, mal kayıplarının yaşanmaması ve özellikle Lübnan'da demokrasiyle yönetime gelen iktidarın zayıflatılmaması konusunda uyarılarda bulunduklarını kaydetti.

TOBB'u ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Wilson, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in orantısız şiddet kullanımı ve buna ABD ile AB'nin dur dememesi konusunda yaptığı açıklamalar soruldu. Wilson, Erdoğan'ın sözlerine yanıt verme durumunda olmadığını söyleyerek, İsrail'in meşru müdafa hakkını kullandığını söyledi. Hamas ve Hizbullah içindeki uç kesimlerin bölgeyi geriye dönülmez bir sürece ittiğini söyleyen Wilson, yaşanan olaylarla bölgenin demokrasi ve özgürlükler alanında geriye gideceğini kaydetti.

PKK saldırıları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kayıplar vermesini basından üzüntüyle takip ettiğini söyleyen ABD Büyükelçisi, terör örgütünün faaliyetlerinin durdurulması için Irak, ABD ve Türkiye'den oluşan üçlü mekanizmanın hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious