İsrail köşeye sıkıştıkça sıkıştı

  • Giriş : 06.06.2009 / 17:23:00

Üst düzey bir diplomatik kaynak, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, İsrail'in gelecekte Filistin devletinin gerekliliğini kabul etmeye zorlanacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrailli yetkililerin, "ABD'nin İsrail tarafına Filistin devletinin kuruluşuna eninde sonunda 'evet' demekten başka alternatif bırakmadığı" görüşünü dile getirdikleri bildirildi.

Kudüs'teki hükümet yetkilileri ayrıca, İsrail'in daha tercih edilebilir bir diplomatik inisiyatif olarak Yol Haritası Barış Planını hızla benimsemesinin, İsrail'in daha az uygun gördüğü bir başka alternatif plan çerçevesinde Filistin devletinin kurulmasına yönelik Amerikan baskılarını engelleyebileceği görüşünü dile getirdiler.

Radyo, ABD Başkanı Barack Obama'nın, özel temsilcisi George Mitchell'i bölgeye göndereceğini açıkladığını da hatırlattı. Pazartesi günü İsrail'e gelecek olan Mitchell'in, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmesi bekleniyor.

İsrailli yetkililer ayrıca, Netanyahu hükümetinin, Batı Şeria'daki büyük Yahudi yerleşimlerinin doğal genişlemesi doğrultusunda inşaatların devamı konusunda da ısrarlı olacağının altını çiziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*