İsrail: Lübnan saldırısı resmen 'savaş'

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Hizbullah mevzilerine düzenlediği saldırıları ve çıkan çatışmaları ilk kez "savaş" olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail, iki askerinin 12 Temmuz 2006'da Hizbullah üyelerince kaçırılmasından sonra Lübnan'daki
Hizbullah mevzilerine düzenlediği saldırıları ve çıkan çatışmaları ilk kez "savaş" olarak nitelendirdi.

Semboller ve Törenler Komisyonu, aradan geçen 7 aydan sonra Lübnan'daki çatışmaları resmen "savaş" olarak tanımlamayı kararlaştırdı.

İsrail'in üst düzey yetkilileri şimdiye kadar Hizbullah'la çatışmaları "savaş" olarak nitelendirmekten kaçınmış, bu konuda çatışma, harekat gibi kelimeleri kullanmaya özen göstermişlerdi.

İsrail meclisi de savaşın başlangıcında ve sürecinde Lübnan'a savaş ilan etmedi.

Lübnan savaşında ölen, yaralanan ya da görev alan askerlerin aileleri, bu konuda uzun süredir baskı uyguluyorlardı.

Haaretz gazetesi, Lübnan'daki "savaş"ta ölen askerlerin mezar taşlarına "Lübnan'daki Çatışmada Öldü" diye yazıldığını duyurdu. Bu kararla, mezar taşlarının da değiştirilerek, üzerlerine "Lübnan'daki savaşta şehit düştü" diye yazılacağı belirtildi.

Komisyonda, Güney Lübnan'daki çatışmaların "savaş" olarak adlandırılmasını öngören teklifin yanı sıra savaşın "isimlendirilmesi"ne yönelik ikinci bir teklif bulunuyor. Ancak savaşa verilecek isim konusunda henüz karar çıkmadı.

Kudüs'le ilgili bakan ve komisyonun başkanlığını yapan Yaakov Edri, savaşa aralarında "II. Lübnan Savaşı", "Barış Harekatı", "Kuzey'de Barış" veya "Kuzey Kalkanı Savaşı" isimleri de dahil, çeşitli isim önerilerinin bulunduğunu söyledi.

Savunma Bakanı Amir Peretz de savaşa isim bulmak amacıyla bir komisyon görevlendirdi.

İsrail ordusu, savaşı "Yön Değişikliği Operasyonu" olarak adlandırmıştı. Peretz'in oluşturduğu komisyon, bir savaş brövesi de belirleyecek ve bu bröve Lübnan'da savaşan askerlerin üniformalarında yer alacak.

Öte yandan, savaşa isim aranmasıyla ilgili görüşleri sorulan İsrail ordusunun eski Kuzey Tugayı komutanlarından yedek Albay Kobi Marom, savaşa isim verilmesinin hiç önemli olmadığını söyledi.

"MediaCentral" adlı bir kuruluş tarafından, kuzey sınırlarına düzenlenen tanıtım gezisinde Albay Maron, "Gerçekten bu konunun çok önemli olduğunu mu düşünüyorsunuz?" İsmi konmamış bir sürü sorunumuz var. Yeterince derdimiz var... Bu hiç önemli değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious