İsrail Lübnan'dan çekiliyor

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İsrail, Güney Lübnan'dan çekilmeye; Hizbullah, "ilahî zaferi kutlamaya" hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hizbullah'ın kaçırdığı iki askerini kurtarmak için Güney Lübnan'a giren İsrail, yaşanan savaşın ardından askerlerini bugün itibariyle tamamen çekmeye hazırlanırken, Hizbullah da Beyrut'ta on binlerce kişinin katılacağı büyük bir gösteriye hazırlanıyor. Gövde gösterisine dönüşmesi beklenen mitinge, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın da katılabileceği belirtiliyor. Miting öncesi Güney Lübnan'dan binlerce kişi başkent Beyrut'a gelirken, gösterinin düzenleneceği meydanda da güvenlik önlemleri en üst seviyede tutuluyor.

İsrail ve Hizbullah arasında yaşanan 34 günlük savaşın ardından 14 Ağustos'ta sağlanan ateşkesin üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçti. İsrail, bu süre içerisinde askerlerini geri çekmek için BM askerlerinin Güney Lübnan'a yerleşmesini bekledi. Son olarak İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, askerlerin Yahudilerin Yeni yıl başlangıcı olan bu hafta sonuna kadar çekileceğini söyledi. Daha önce bugün olması planlanan çekilmenin, ufak detayların giderilmesinin ardından hafta sonu gerçekleşmesi bekleniyor.

İsrail'in çekilmeyi tamamlaması beklenen bugün ise savaşın diğer tarafı olan Hizbullah, "kazandıkları ilahî zaferi" kutlamak için Beyrut'ta geniş bir mitinge hazırlandı. Özellikle Güney Lübnan'dan binlerce kişi Beyrut'a akın ederken, gösteri alanında geniş güvenlik önlemleri alınması, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın da mitingde boy göstereceğini işareti olarak yorumlanıyor. Ancak organizatörler, kendisinin çıkıp çıkmayacağını belirtmiyor. Bu durumun ise İsrail'in Nasrallah'ı vurabileceği endişesinden kaynaklandığı söyleniyor.

Gösteri için ülkenin uzak kentlerinde gelenler, "Evlerin yıkılması ve şehitler açısından daha fazla kayıp vermiş olabiliriz, ama hâlâ dimdik ayaktayız" diye konuşuyor. Göstericiler, Beyrut'a "Hasan Nasrallah'ın çağrısını cevapsız bırakmamak için" geldiklerini belirtiyor.

Nasrallah, örgütün televizyonu El Manar TV'den yaptığı seslenişte "Sizi zafer mitingine, sizin zaferinizin mitingine katılmaya çağırıyorum. Hep beraber ahidlerimizi yenileyelim ve tüm dünyaya bu ilahî zaferin sevincini gösterelim" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious