İsrail ordusu en ağır kaybını verdi

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İsrail ordusu, Güney Lübnan'da dün çıkan çatışmalarda, 15 İsrail askerinin öldüğünü doğruladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail Televizyonu ise, çatışmalarda 38 İsrail askerinin yaralandığını kaydetti.

İsrail dün böylece, Hizbullah gerillalarıyla 1 aydır süren çatışmalarda, 1 gün içindeki en büyük asker kaybını vermiş oldu.

Televizyon, ölü ve yaralı askerlerin bazılarının ihtiyat, bazılarının ise ordunun sürekli askerleri olduğunu açıkladı.

HİZBULLAH AÇIKLAMASINA GÖRE DÜN GECE İMHA EDİLEN TANK SAYISI 13

Hizbullah gerillalarının, Lübnan'ın güneyindeki Marcayun kasabası yakınlarında çıkan çatışmalar sırasında 13 İsrail tankını daha imha ettiği ileri sürüldü.

Bölge sakinleri, Hizbullah gerillalarıyla İsrail askerleri arasında şiddetli çatışma olduğunu, gerillalarının, tanksavar füzeleri ve havan toplarıyla saldırdığını söylediler.

Reuters muhabirine telefonda bilgi veren bir bölge sakini, ''Marcayun'dan 500 metre uzaklıkta yanan iki İsrail tankı var'' dedi ve daha sonra bölgeye yardım için bir tankın daha geldiğini belirtti. Görgü tanığı, Hizbullah'ın, Marcayun civarındaki İsrail birliklerini füze yağmuruna tuttuğunu kaydetti.

Hizbullah, Lübnan'ın iç kesimlerine doğru ilerleyen İsrail tanklarından 13'ünün dün gece imha edildiğini açıkladı.

Örgüt tarafından yapılan açıklamalarda, tanklardan 7'sinin, Marcayun'a ilerledikleri sırada, 6'sının da Marcayun ile Aynata'da imha edildiği ileri sürüldü.

İsrail askerleri, dün Lübnan'ın iç kesimlerine doğru ilerlemeye başlamış Marcayun'u ele geçirdikten sonra Hizbullah'ın bölgedeki kalesi konumundaki Hiam'a doğru hareketlenmişti. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, daha sonra yaptığı açıklamada, genişletilmiş kara harekatının askıya alındığını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious