İsrail ordusunda Lübnan istifası

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Güney Lübnan'da Hizbullah'a karşı başarısız olmakla eleştirilen İsrail ordusu, ilk firesini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail ordusunun ülkenin kuzeyinden sorumlu yetkilisi General Udi Adam istifa etti. Ordu sözcüsü, Adam'ın istifa dilekçesini Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'a sunduğunu ve bu istifanın Halutz tarafından kabul edildiğini açıkladı. Sözcü, prosedür gereği Adam'ın yerine birinin getirileceğini belirtti.

Ordu sözcüsü istifa gerekçesi konusunda bir bilgi vermedi; ancak savaş sırasında ve sonrasında Udi Adam'ın kuzey bölgesi için doğru isim olmadığına yönelik pek çok eleştiri yapılmıştı. Güney Lübnan'daki İsrail operasyonlarını yöneten Adam'ın, savaşın hemen ardından istifa etmesi bekleniyordu.

İstifa hakkında İsrail radyosuna konuşan Savunma Bakanı Amir Peretz ise "İsrail devleti Adam'a çok şey borçlu" dedi. Peretz, açıklamasında "Bu istifanın anlamını iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Adam niye böyle bir karar aldı. Böyle bir isimden böyle bir hareket göz ardı edilemez diye konuştu.

Savaş sırasında Hizbullah, İsrail'e 4 bin roket fırlatmış ve İsrail, Hizbullah'ın elindeki İsrail askerlerini kurtaramamıştı. Savaşın ardından İsrail yönetimi de ağır eleştiri alırken Başbakan Ehud Olmert, hükümetin ve ordunun savaş sırasındaki yönetimlerini incelemesi için dün emekli bir yargıcı görevlendirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious