İsrail polisinden El Aksa'ya baskın!

İsrail polisinden El Aksa'ya baskın!.17952
  • Giriş : 24.08.2008 / 13:34:00

İsrail polisi, ülkenin kuzeyinde Arapların yaşadığı Umm El Fehm'de İslami Hareket'e bağlı El Aksa kurumunun bürolarını bastı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail polisi, ülkenin kuzeyinde Arapların yaşadığı Umm El Fehm'de İslami Hareket'e bağlı El Aksa kurumunun bürolarını bastı, içindeki bilgisayar, doküman, para, kitap ve broşürlere el koydu ve binayı mühürledi.

Yüzlerce polisin iç güvenlik servisi Şabak'ın (Şin Bet) elemanlarıyla birlikte dün gece yaptığı baskının, Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından yayımlanan "yasa dışı örgütler" genelgesi çerçevesinde yapıldığı bildirildi.

Baskınla eş zamanlı olarak örgütün banka hesaplarının bir kısmı da donduruldu.

Ele geçirilen malzemenin Şabak'a gönderildiği ve burada incelendikten sonra İslami Hareket'in bir polis soruşturmasına konu edilip edilmeyeceğinin kararlaştırılacağı belirtiliyor.

Polis baskınını haber alan Umm El Fehm'deki El Aksa örgütü eylemcileri ve yerel halk, baskının yapıldığı bina önünde toplandı.

El Aksa kurumuna yapılan baskının, kurumun Hamas ile bağlantısı olduğu yolundaki istihbarattan sonra geldiği belirtildi. Şabak, El Aksa'nın Hamas'ın Kudüs'teki merkezi ile ortak eylemler içinde olduğunu ve baskında toplanan malzemenin El Aksa'nın Hamas'ın Kudüs'teki eylemlerine lojistik ve mali destek sağladığını gösterdiğini iddia etti.

Kurum, 2002 yılında İsrail tarafından yasa dışı örgüt ilan edilmişti. 2003 yılında da polis kuzeyde El Aksa'nın bürolarına baskın düzenlemiş ve üyelerinden bazılarını tutuklamıştı.

İsrail'deki İslami Hareket'in kuzey sözcüsü Zahi Nucidatsa ise Şabak'ın "El Aksa kurumunun Hamas ile ortak eylemler yaptığı" iddialarını yalanladı.

İslami Hareket, Umm El Fehm'de "El Aksa (camii) Tehlikede" adı altında geçen cuma günü bir gösteri tertiplemiş, gösteriye hareketin kuzey sorumlusu Şeyh Raed Salah'ın da aralarında bulunduğu on binlerce kişi katılmıştı. Gösteride, El Aksa için fon toplanmasının amaçlandığı kaydedilirken, gösteriye katılanlar "El Aksa'nın kurtarılması kan ve ateşle olacak" şeklinde sloganlar atmıştı.

Şeyh Raed Salah, gösteride yaptığı konuşmada, "Düşman, El Aksa festivalini daha ne kadar yapacağımızı merak ediyor olmalı. Söyleyeyim. Kudüs'te ve El Aksa'da işgal kalkıncaya kadar. Sonrasında bu festivali Kudüs'te, zafer sloganları adı altında yapacağız" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*