İsrail protesto edildi

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Beyoğlu'nda sivil toplum kuruluşları, İsrail'in Filistin ve Lübnan'a karşı başlattığı saldırıları protesto etmek için eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyalist Demokrasi Partisi, Alınteri, Kaldıraç, Demokratik Haklar Platformu, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Toplumsal Özgürlük Platformu ve İnsan Hakları Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık 250 kişi, İsrail'in Filistin'e ve Lübnan'a karşı başlattığı saldırıyı protesto etmek için akşam saatlerinde Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı.

"Her yer Filistin, hepimiz Filistinliyiz. Emperyalistler, Siyonistler yenilecek, direnen halklar kazanacak" yazılı pankartlar açan grup, yanlarında getirdiği meşaleleri yakarak Dolmabahçe'ye doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde meşalelerle sloganlar eşliğinde Dolmabahçe Meydanı'na kadar yürüyen grup, burada tekrar toplandı. Meşaleleri yere bırakan grup, okunan marşların ardından basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eyüp Baş, Filistin'den sonra Lübnan'ın da ağır bombardıman alında olduğunu ve saldırıların şiddetinin her geçen gün arttığını söyledi. İsrail'in Filistin'e karşı kimyasal silah kullandığını iddia eden Baş, "ABD İsrail'e destek çıkmakta, BM bir açıklama bile yapamamaktadır. İsrail Siyonizm'i devam ediyor, Filistin halkı ise buna direniyor. Filistin bu yüzden yenilmedi, yenilmeyecek." diye konuştu.

Çevik Kuvvet polisinin geniş güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen eylem yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious