İsrail saldırırsa karşılık veririz

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Lübnan ordusu, İsrail askerlerinin çekilmesinin ardından 40 yıl sonra ülkenin güney kesimlerine konuşlanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tuğgeneral Michel Sleiman, Lübnan askerlerine de "Sizden İsrail saldırılarına veya ihlallerine karşı koymanızı istiyorum" dedi. İsrail'in, Güney Lübnan'da Hizbullah ile savaştığı sırada Lübnan ordusu çatışmaların dışında kalmıştı.

Lübnan ordusuna bağlı askerler, Labbuneh köyüne yerleştirilirken, burada 1970'ten beri dalgalanan ilk Lübnan bayrağının altında konuşan Genelkurmay Başkanı "Güneye yapılan konuşlanma, askerin savunma, güvenlik ve kalkınma açısında üzerine düşen görevleri yapmasını kolaylaştıracaktır. Buradaki askerler ayrıca BM Barış Gücü'ne de yardımcı olacaktır" dedi. Michel Sleiman, buradaki askerlerin ayrıca "hem karadan hem de denizden sınırları kontrol edeceğini ve saldırıların yanı sıra silah veya başka türlü kaçakçılığı da önleyeceğini" kaydetti.

Hizbullah ve İsrail arasında 34 gün yaşanan savaşın ardından BM'nin 1701 sayılı kanunuyla ateşkes sağlanmış ve İsrail askerlerinin çekildikleri bölgelere Lübnan askerleri ile BM askerlerinin konuşlandırılması kararlaştırılmıştı.

İsrail ordusu ise Güney Lübnan'dan çekilmeyi kısmen tamamlarken, sınırın doğu kısmındaki bazı bölgelerde halen İsrail askeri olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious