İsrail saldırıyı genişletiyor

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

İsrail güvenlik kabinesi bugün 6 saat süren toplantının ardından Lübnan'daki saldırıları daha da genişletme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Lübnan da halen 7 ila 10 bin arasında askeri bulunan İsrail, bu rakamı sonradan göreve çağırdığı yedeklerle birlikte 40 bin kişilik bir güç ile takviye edecek. Onbinlerce askerin sevkıyatının yapıldığı kuzey sınır şehirlerinden Metula'da ve Kiryat Şmona!da gündüzleri kısmen sakin olsa da geceleri yoğun bir hareketlilik yaşanıyor.

Güney Lübnan'da Hizbullah güçlerine karşı karadan yürütülen operasyonlara hava desteği de sağlanıyor ve Hizbullah'ın Litani nehrinin gerisine kadar çekilmesi sağlanmaya çalışılıyor. İsrail sınırından 30 kilometre içeride bulunan Litani nehri aynı zamanda stratejik bir öneme de sahip. İsrail ordusunun öncelikleri arasında Hizbullah'ın taarruzda bulunduğu füze rampalarını yok edip bölgedeki tünelleri ortadan kaldırmak geliyor. İsrail askerleri 29 gündür devam eden operasyonda sınırdan yalnızca 5 kilometre ilerleyebildi.

Operasyonun başından bu yana en az 70 askerini çatışmalarda kaybeden İsrail'in kara operasyonunu genişletme ve derinleştirerek devam ettirme kararı alması yeni kayıpların da habercisi olarak yorumlanıyor. Askeri yetkililere göre Hizbullah'ın Litani nehrinin gerisine çekilmesini sağlamak en az 1 ay veya daha fazla zaman alabilir. Bölgeyi çok iyi tanıyan Hizbullah güçleribe karşı, İsrail'in sevk ettiği yedek askerlerin karada fazla başarılı olamayacağı görüşü de hâkim.

Lübnan'ın güneyindeki İsrail askerleri Hizbullah'ın yoğun direnişi ile karşı karşıya. Çatışmalar özellikle Bint Cübeyl ve Ayta eş Şaab bölgesinde devam ediyor. İsrail'in bölgede konuşlanmış Hizbullah güçlerinin mukavemetini kırmayı başaramazken, karşılıklı olarak topçu ateşi devam ediyor.

Bu arada, İsrail Genel Kurmay Başkanı Dan Halutz bugün İsrail ordusunun önemli isimlerinden Tümgeneral Moşe Kaplinski'yi Lübnan cephesinin aşına getirdi. Kaplinsky daha önce de bu bölgede görev yapmış ve bölgeyi iyi tanıyan bir asker olarak biliniyor. Yapılan bu görev değişikliğinin son günlerde İsrail kamuoyunda artan "Karada başarısız mıyız?" yönündeki eleştirilere cevap niteliği taşıdığı iddia ediliyor.

İsrail hava kuvvetleri dün geceden bu yana Lübnan'da 120 den fazla hava saldırı gerçekleştirirken, Hizbullah güçleri de İsrail'e yönelik 100'den fazla füze saldırısında bulundu. Sınır boyunda bulunan şehirlere yönelik Hizbullah saldırılarında bölgenin hemen hemen boş olması nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious