İsrail Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti

İsrail Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti.12252
  • Giriş : 12.02.2008 / 18:28:00

Gönül, Türkiye ile İsrail arasında gitgide büyüyen işbirliğinine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye ile İsrail arasında gitgide büyüyen işbirliğinin, bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunduğunu bildirdi.
Gönül, son zamanlarda Güneydoğu'da ve sınır ötesi harekatta İsrail insansız hava araçlarıyla elde edilen bilgilerin de fevkalade faydalı olduğunu söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti. Gönül, konuk Bakan Barak'ı Milli Savunma Bakanlığına gelişinde askeri törenle karşıladı. İki bakan, daha sonra Gönül'ün makamında gerçekleşen görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Vecdi Gönül, Barak'ın Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, ''Kendileri çok müstesna bir kariyere sahip. Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İşçi Partisi liderliği ve Başbakanlık gibi çok önemli görevlerde bulunmuş bir devlet adamı ve asker'' dedi. Gönül, bugünün aynı zamanda Barak'ın doğum günü olduğunu da ifade ederek, Barak'ı kutladı.

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eski tarihlere dayandığını, bunun yalnız iki devlet arasındaki ilişki değil, halklar arasındaki köklü bir ilişki olduğunu ifade eden Gönül, ''Bizim halkımızla Yahudi halkı arasındaki ilişkiler asırlar öncesine gitmektedir. İspanya'dan ülkemize gelen Yahudileri hatırlıyorsunuz, Almanya'da hayatları tehlikeye girenlere Türkiye'nin kucak açtığını hatırlıyorsunuz. İsrail kurulduğunda da ilk tanıyan ülkelerden birisi Türkiye idi ve ilk Müslüman ülkeydi'' diye konuştu.

Gönül, Türkiye, İsrail ve Filistin hükümetleri arasında Ankara Forumu ve Barış İçin Sanayi Projesi ile İsrail ve Filistin tarafının bir arada huzur içerisinde yaşaması için büyük gayretler sarf edildiğini vurguladı. Gönül, bu Forum kapsamında 13 Kasım 2007'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas başkanlığında 7. toplantının gerçekleştirildiğini belirterek, Batı Şeria'nın Tarkumya bölgesindeki Barış İçin Sanayi Projesine paralel olarak Forumun yürütülmesine karar verildiğini anımsattı.

-ASKERİ ALANDAKİ İŞBİRLİĞİ-

Silahlı kuvvetler arasında askeri işbirliği faaliyetlerinin üst seviyede olduğunu, Türkiye-İsrail Yüksek Seviyeli Askeri Diyalog toplantılarının 1996 yılından beri düzenli olarak yapıldığını ifade eden Gönül, bölgesel konularda ülkeler arasında ortak bir anlayış geliştirmeye katkıda bulunan bu toplantıların iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmeye de büyük bir destek sağladığını anlattı. Gönül, ''Türkiye-İsrail arasında gitgide büyüyen işbirliği, bölgenin barış ve istikrarına elbette katkıda bulunmaktadır. 15 adet anlaşma, Bakanlığımız ile Genelkurmay ve askeri alanda İsrail makamları arasında imzalanmıştır ve bunlara dayalı olarak ortak askeri hareketler icra edilmektedir'' dedi.

Bugüne kadar askeri eğitim ve öğrenim kurumlarında 810 askeri personele eğitim verildiğini ifade eden Gönül, iki ülke hava kuvvetleri arasında icra edilen Alçak İrtifa Uçuş Eğitimi, Elektronik Harp Eğitimi ve Anadolu Kartalı Eğitimi'nin her iki ülkenin hava kuvvetlerinin eğitimine katkıda bulunduğunu dile getirdi. Gönül, 1995-2006 yılları arasında iki ülke hava kuvvetinin 28 Alçak İrtifa Uçuş Eğitimi ve Elektronik Harp Eğitimi gerçekleştirdiğini, Barış İçin Ortaklık (BİO) ve Akdeniz Diyaloğu kapsamında Ankara'daki BİO merkezinde düzenlenen kurslara da şimdiye kadar 13 İsrail personelinin katıldığını, bu kurslarda daha fazla İsrailli personel görmekten de mutluluk duyacaklarını söyledi.

Ankara'da 25-26 Aralık 2007 tarihlerinde icra edilen 13. Yüksek Düzeyli Askeri Diyalog toplantısında, askeri eğitim faaliyetleri ve İsrail 2008 uygulama programının görüşüldüğünü belirten Gönül, belli kararlara varıldığını hatırlattı.

Vecdi Gönül, savunma sanayi alanında çok önemli işbirliğinin gerçekleştirildiğini ifade ederek, bunların en önemlilerinin, F-4 ve F-5 uçakları ile M-60 tanklarının modernizasyonu ve ''MALE'' tipi insansız hava aracı olduğunu kaydetti. Gönül, şöyle konuştu:

''İsrail'in özellikle savunma sanayi alanında Türkiye'ye gösterdiği ilgi ve teknoloji transferinde herhangi bir sınır koymadan Türkiye'nin savunma sanayi alanında teknolojik ilerlemesine verdiği katkıdan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca son zamanlarda Güneydoğu'da ve sınır ötesi harekatta Amerika'nın verdiği bilgi ve enformasyon yanında, İsrail insansız hava araçlarıyla elde edilen bilgiler de fevkalade faydalı olmuştur. Bu cihazları, yer ekipmanlarını ve takımlarını Türkiye'ye göndermiş olmalarından dolayı Sayın Bakan'a teşekkür ediyorum.''

-CASUS UYDU ALIMI-

Milli Savunma Bakanı Gönül, bir gazetecinin, ''Görüşmede istihbarat amaçlı casus uydusu alımı konusu gündeme geldi mi? Türkiye, bu projeye İsrail'i davet edecek mi?'' sorusu üzerine, ''O konu gündeme gelmedi. Zaten teknik seviyelerde görüşülüyor. İsrail ile Türkiye arasında çok miktarda proje olduğu için bunları teknik seviyede görüşülmeye bıraktık. Savunma Sanayii Müsteşarımız ile İsrail Savunma Bakanlığının Direktör Generali bunu görüşecekler. Yalnız bunu değil, bütün projeleri görüşecekler'' yanıtını verdi.

-BARAK: ''TÜRKİYE, BÖLGEDE İSTİKRARIN KAYNAĞI''-

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da, Türkiye'nin, bölgenin istikrarına katkıda bulunan ve bölgedeki birçok ülkeyle bağlantı içinde olduğuna işaret ederek, bu bağlantıları, işbirliğini ilerletme ve taraflar arasındaki korkuları azaltma yönünde kullanması halinde bunun çok pozitif bir davranış olacağını söyledi.

Türkiye'yi, Avrupa ile Orta Doğu arasında köprü olarak gördüklerini belirten Barak, tarihleri boyunca Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ifade etti. Barak, Türkiye'nin bölgede ılımlılık, işbirliği ve uzlaşma yönünde rol oynayan, bölgedeki tüm hükümetler ve halklarla ilişki içinde olan, herkes tarafından güvenilen ve saygı duyulan bir ülke olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin bölgenin istikrarına yönelik katkılarına minnettar olduklarını kaydeden Barak, Afganistan, Irak, Hizbullah, Lübnan meseleleri gibi birçok sorunla kuşatılmış bir bölgede Türkiye'nin bir ''istikrar kaynağı'' olduğunu ifade etti.

Barak, Türkiye'nin, Filistin halkına yardım etmeye yönelik projelerine de teşekkür ederek, Türkiye'nin, Orta Doğu tarihini ve farklı milletlerin karakterini iyi anlayan büyük bir Müslüman ülke olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı Gönül ile görüşmesine ilişkin bilgi de veren Barak, görüşmede, iki ülke savunma bakanlıkları arasında işbirliği konusunu ele aldıklarını belirtti.

İki taraf arasında bu alanda uzun süreden beri yürütülen bir işbirliği olduğunu ve her iki tarafın da çıkarına olan bu işbirliğini daha da artırmak istediklerini ifade eden Barak, ortak proje ve girişimlere olan desteğini dile getirdi. Barak, önümüzdeki dönemde iki ülkenin daha fazla proje ve işbirliği içinde olmasını hedeflediklerini kaydetti.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, bir soru üzerine, Hamas'ın Gazze Şeridinden İsrail'e yönelik füze saldırılarına devam etmesi halinde, İsrail'in de oradaki askeri operasyonunu güçlendirmek zorunda kalacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious