İsrail seçim sonucundan hoşnut değil

İsrail seçim sonucundan hoşnut değil.11997
  • Giriş : 13.06.2009 / 16:10:00

İsrail Başbakan Yardımcısı Sivan Şalom, İran'da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın galibi olduğu kesinleşen devlet başkanlığı seçiminin sonucunu böyle yorumladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail Başbakan Yardımcısı Sivan Şalom, İran'da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın galibi olduğu kesinleşen devlet başkanlığı seçiminin sonucunun, "İran'ın özgür dünya ile gerçek bir diyalog kurmaya hazır olduğuna ve nükleer programını durduracağına inananların yüzünde patlayan bir Tokat olduğu" değerlendirmesinde bulundu.

Likud partisinden olan Şalom İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, "Ahmedinejad'ın seçilmesi, dünya ülkelerine, 'mevcut politikasına ülkesinde geniş destek bulduğu ve bunun aynen süreceği' yolunda açık bir mesajdır" dedi. Şalom, ABD ve hür dünyanın, Tahran'ın nükleer emelleri ile ilgili politikalarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon ise İran seçim sonuçları ile ilgili İsrail'in herhangi bir hayal içinde bulunmadığını ifade ederek, önde gelen adaylar arasında terör ve nükleer program açısından gerçekte farklılık bulunmadığını söyledi. Ayalon, Ahmedinejad'ın yeniden seçilmesinin İslam Cumhuriyetinden yönelen tehdidin arttığını gösterdiğini savundu.

Ayalon, uluslararası toplumun İran tehdidini durdurması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*