İsrail solu yeni parti kuruyor

  • Giriş : 16.11.2008 / 13:36:00

Aralarında dünyaca ünlü yazar Amoz Oz'un da bulunduğu aydınlar partileşme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de yaklaşan erken genel seçimlerden önce, aralarında dünyaca ünlü yazar Amoz Oz'un da bulunduğu aydınlar ve solun etkili isimleri partileşme kararı aldı.

Parlamentodaki sol partilerden Meretz ile bütünleşerek yeni bir isim altında soldaki boşluğu doldurmayı hedefleyen grup, 10 Şubatta yapılacak seçimlerde ilk aşamada 15-20 sandalye kazanmayı hedefliyor.

Parti oluşumunun önde gelen isimlerinden Amos Oz, "geniş kapsamlı sol hareketin, İsrail İşçi Partisi'nin yerini dolduracağı" ümidinde olduğunu söyledi. Oz, "İşçi Partisi'nin tarihi misyonunu tamamladığını" ifade ederken, partinin her koalisyona adeta "atladığını" belirtti.

Yaklaşık 30 dolayında entelektüel ve kamuoyunca bilinen isimler, Meretz partisinin Tel Aviv'deki karargahında düzenlediği bir toplantıyla kendilerini tanıttı. Oz, yeni partinin soldaki Meretz üyeleri, eski İşçi Partisi üyeleri, çevreciler, Tel Aviv Belediye Başkanlığı için yarışan Komünist Hadaş partisinden Dov Kenin'in destekçileri, Reformcu Yahudiler ve Araplarla birlikte, önümüzdeki seçimler için bir liste oluşturup Mecliste yer alabilecekleri ümidini dile getirdi.

Yeni partinin ilk kuruluş toplantısını 5 Aralıkta yapması bekleniyor. Bu toplantıda, geniş bir katılımla partinin ismi ve meclis için gösterilecek adayların üzerinde tartışılması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*