İsrail-Suriye barışı için anlaşma

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, İsrail ile Suriye temsilcileri arasında yapılan bir dizi gizli görüşmede, müstakbel barış anlaşması için anlaşmaya varıldığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu görüşmelerde, İsrail'in 1967'de ilhak ettiği Golan Tepeleri'nden çekilmesinin de öngörüldüğü bir anlaşma için bir çerçeve belirlendiği kaydedilen haberde, İsrail'i eski bir diplomat olan Alon Liel'in temsil ettiği ve dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve şimdi Başbakanı Ehud Olmert'in görüşmeler hakkında bilgilendirildiği ifade edildi.
Haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın bu görüşmelerin başlatılmasına öncülük ettiği ve taraflar arasındaki gizli görüşmelere Türk arabulucuların da yardımcı olduğu bilgisine de yer verildi.

Haaretz'in haberine göre, varılan çerçeve anlaşmasının ana noktaları şöyle:

“İki ülke arasında bir ilke anlaşmasına varılacak, tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesinden sonra bir barış anlaşması imzalanacak. İsrail, Golan Tepeleri'nden 4 Haziran 1967 sınırlarına kadar çekilecek. Ancak bu çekilme için bir takvimin belirlenmediği belirtilen haberde, Suriye'nin 5 yıllık bir dönemde çekilmenin tamamlanmasını istediği İsrail'in ise sürenin 15 yılın üzerine yayılmasını istediği kaydedildi.

Golan Tepeleri'nin önemli bir kesimini kaplayacak bir park, İsrailliler ve Suriyelilerin ortak kullanımı için kurulacak. Sınır bölgesi, İsrail'in lehinde bire dört oranında askerden arındırılacak.

İsrail, Ürdün Nehri ve Kinneret Gölü sularındaki kullanımla ilgili denetimini sürdürecek. Anlaşma şartları uyarınca, Suriye Hizbullah ve Hamas'a verdiği desteği kesmeyi kabul edecek ve İran'dan kendini uzak tutacak.”
Suriye ile İsrail arasındaki resmi barış görüşmeleri 2000'de kesilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious