İsrail-Suriye görüşmeleri yeniden başladı

İsrail-Suriye görüşmeleri yeniden başladı.7128
  • Giriş : 16.06.2008 / 12:39:00

İsrail basını, Türkiye'nin aracılığıyla İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerin Pazar günü Ankara'da yeniden başladığını, tarafların gelecek ay olası doğrudan bir görüşme için gündem hazırlamayı amaçladığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'daki Türk diplomatik kaynakları ise görüşme yapıldığını doğrulamadı ve "Ankara'da öyle bir görüşme yok" demekle yetindiler. Haaretz, Türkiye'nin aracılığı ile İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerin ikinci turunun Pazar günü Ankara'da başladığını belirterek tarafların gelecek ay olası doğrudan bir görüşme için gündem hazırlamayı amaçladığını bildirdi. Ancak, Ankara, görüşmenin yapıldığını doğrulamadı. Ankara'daki Türk diplomatik kaynakları, Türkiye'nin aracılığıyla dolaylı görüşmelere yeniden başlandığını doğrulamazken Ankara'da böyle bir görüşmenin olmadığını söylemekle yetindiler. Haaretz, görüşmelerde İsrail tarafını Başbakan Ehud Olmert'in kıdemli danışmaları Yoram Turbowicz ve Şalom Tungeman'ın temsil ettiğini belirtirken her iki danışmanın Cumartesi günü Ankara'ya gittiğini kaydetti.

-"BU AŞAMADA OLMERT-ESAD GÖRÜŞMESİNDEN SÖZ EDİLMİYOR"

Bu arada, gazeteye konuşan görüşmelere yakın üst düzey bir Türk kaynağı da, bu aşamada henüz Olmert ile Suriye Devlet Başkanı Başer Esad arasında bir görüşmeden söz edilmediğini ifade etti. Türk kaynağı "İki taraf arasında diplomatik anlaşmalardan söz etmek için henüz erken çünkü hala önceki toplantıdan kalan birçok teknik konular var. Bu konulara Şam ve Kudüs yanıtlarını verdi ve şimdiki görüşmelerde bu yanıtların etrafında dönüyor" dedi.

-"İSRAİL'İN GOLAN'DAN ÇEKİLECEĞİNE İLİŞKİN PRENSİP ANLAŞMASI AÇIK"

Bu arada, tarafların bir barış anlaşmasını görüşmeye başlayıp başlamadığına ilişkin bir soru üzerine Türk kaynağı şunları söyledi: "Henüz erken ancak görüşmelerin, İsrail'in, Suriye ile ilişkilerin normalleşmesinin karşılığında Golan Tepeleri'nden geri çekileceğine ilişkin prensip anlaşmasının temelinde yapıldığı açıktır. Normalizasyonun niteliği, boyutu ve aşamaları daha sonraki bir aşamada görüşülecek." Aynı kaynak ayrıca, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın gelecek ay Paris'e yapacağı ziyaretin süreci ilerletmek için önemli bir fırsat oluşturabileceğini belirtirken de yine Esad'ın, Amerika'nın arabuluculuğunu beklediğini ve bunun sadece ABD'deki seçimler sonrası olabileceğini söyledi. Haaretz de iki İsrailli müzakerecinin Suriyeli tarafa, İsrail'in "karmaşık iç siyasi durumu"na rağmen dolaylı görüşmeleri sürdürmek istediği mesajını ileteceğini de yazdı. Bu arada, gazete, iki İsrailli müzakerecin Türkiye'ye gidişlerinin, ancak Pazar günü İsrail'de yapılan kabine toplantısında bulunmaması üzerine fark edildiğini de belirtti. Türkiye'nin aracılığıyla İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerin ilk turu, geçen Mayıs ayında İstanbul'da yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious