İsrail Suriye'ye saldıracak

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Zaman Gazetesi'nin Ortadoğu Uzmanı Yazar Kerim Balcı, "İsrail, Amerika'nın önce İran'a sonra ise Suriye'ye vurması için elinden gelen herşeyi yapıyor." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balcı, bu ülkenin sınırını güvenceye almak için yüzlerce çocuk öldürerek, uluslararası bir gücün konuşlandırılmasını hedeflediğini, bunu da başardığına dikkat çekti. İsrail'in bundan sonraki hedefinin ise Suriye'ye saldırmak olduğunu dile getirdi.
Balcı, Kozan Genç İşadamları Derneği 'nce düzenlenen konferansta, Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler arasında kutsal bir yeri olan Kudüs'ün tarihi yapısı ile Ortadoğu'da yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi verdi. 7 yıla yakın bir zaman kaldığı Kudüs'te 20'ye yakın peygamber mezarının bulunduğunu, burada 32 kez savaş yaşandığını anlatan Balcı, 160 dönümü kapsayan Mescidi Aksa'nın 3 din açısından büyük önemi olduğunu vurguladı. Kutsal Kudüs şehrinin Osmanlı'nın mirası olduğunu ve buralardaki yapıların mimarisinde bunun kolaylıkla fark edildiğini dile getiren Balcı, "Bu şehrin duvarını bizim atalarımız yaptı. Biz bu bilinçte olursak dünya politikasında söz sahibi oluruz." diye konuştu.

Balcı, İsrail'in Güney Lübnan'a operasyon düzenlemesinin arkasında kendisini garantiye alarak Suriye'ye saldırmak yattığını kaydetti. İsrail saldırılarının üzerinden 40 gün geçtiğini ve bundan sonra herkesin ne olacak soruları sorduğunu anlatan Balcı, "İsrail bugün Lübnan'dan çekildiğini ve uluslararası bir gücün gelip Güney Lübnan'a konuşlandırılmasını istiyor. İsrail bu yolla kuzey sınırını güvence altına alacaktır." dedi.

İsrail'in komşusu olan ülkelerden Ürdün'ün bugüne kadar Filistin meselesini kendisine sorun edinmediğini anlatan Balcı, bu ülkenin İsrail'le samimi bir şekilde savaştığını düşünmediğini belirtti. Mısır'ın 1979 yılından bu yana Nil havzasını İsrailli çiftçilere açtığına dikkat çeken Balcı, bu ülkeyle de problemi olmayan İsrail'in komşularından Suriye ile sorunu olduğuna dikkat çekti. Balcı şunları söyledi: "İsrail Güney Lübnan'a uluslararası bir gücün yerleştirilmesi için mümkün olduğu kadar gürültü çıkarmalıydı. Bunu da yüzlerce çocuk öldürerek başardı. Bugün 15 bin kişilik uluslarası bir gücün İsrail'in Lübnan'la olan sınırını koruması gündemde. İsrail saldırmadığı sürece Lübnan'ın korunmaya ihtiyacı yok ki. Burada amaç başka."

Bu sayede İsrail'in Suriye'ye yüklenme şansı elde edeceğini anlatan Balcı, İsrail'in Güney Lübnan'a saldırmasının savaş taktiği olduğunu dile getirdi. Balcı şöyle devam etti: "ABD Ortadoğu'da birşeyleri değiştirmek istiyordu, bu sebeple Irak'a saldırdı. Ancak bu değişikliğin kısa sürede olmayacağını şimdi şehirde yaşadığı gerilla tipi savaşlarla yakından görüyor. Yani bu iş zormuş. İsrail, ABD'ye (Abi buraya gelmişken vur) diyor. Ancak ABD buna yanaşmayınca kendisi ben vururum diye başlatacak savaşı. İsrail bugün Amerika'nın önce İran'a, sonra Suriye'ye vurması için elinden geleni yapıyor. Lübnan operasyonu da bunlardan sadece biriydi. Bundan sonra Lübnan meselesi bitmiştir. Artık İsrail, ABD'nin bu ülkelere vurması için her türlü senaryoyu üretecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious