İsrail tankları Gazze'ye girdi

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

İsrail ordusu Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını yoğunlaştırdı. 25 dolayında İsrail tankı, Gazze şehrinin Şaaf bölgesinde ateş açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabah saatlerinde Gazze Şeridi ile İsrail sınırının doğusundan Gazze kentine doğru girdiği belirtilen yaklaşık 25 dolayında tankın, Gazze şehrinin Şaaf bölgesinde ateş açtığı, tank ateşlerine pilotsuz uçakların ve helikopterlerin destek verdiği kaydedildi. Açılan ateş ve çatışmalarda sabahın erken saatlerinden bu yana 9 Filistinlinin öldüğü, onlarca yaralı bulunduğu belirtildi.

Ölenler arasında Sabah Ebu Habib adlı bir kız çocuğunun da bulunduğu bildirildi. Ayrıca bir aileden 3 gencin de ölenler arasında olduğu, ancak bunların militan olup olmadıklarının henüz belirlenemediği kaydedildi.
Gazze şehrindeki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şaaf bölgesinde iki militan füzelerin hedefi oldu ve hayatını kaybetti.

Tankların, İsrail sınırından Gazze şehrine doğru 3 km kadar içeri girdikleri de belirtiliyor. İsrail tanklarının söz konusu bölgeyi kuşattığı, Filistinli militanlar ile yoğun çatışmalar yaşandığı bildirildi. Kentin Tuffah mahallesi yakınlarında da bir İsrail tankının petrol istasyonunu vurduğu ve istasyonda yangın çıktığı öğrenildi. İsrail ordusu tankları sabah saatlerinde kuzeyden de giriş yapmıştı.
İsrail Hava Kuvvetlerinin attığı füzelerde, İsrail'e Kassam füzesi atmaya çalışan bir Hamas militanının öldürüldüğü bildirilmişti.

Öte yandan, İsrail ordusu dün de Gazze Şeridi'nin tamamına bildiriler dağıtmayı sürdürdü. “İsrail ordusundan Gazze Şeridi'nde yaşayanlara” diye başlayan, havadan atılan bildirilerde, “ordunun silah depolarını, askeri malzemelerin depolandığı ve militanların bulunduğu yerleri vuracağı” uyarısı yapılıyor. Arapça yazılan bildirilerde, buralara yaklaşmanın, Gazze Şeridi'ndeki sivillerin hayatını tehlikeye sokacağı ifade ediliyor. Bildirilerde, Filistinli direnişçi grupların Filistin sorununu çözmeyecekleri, Filistin'in gelir kaynakları ve ekonomisini yok edecekleri belirtilerek, “Gazze Şeridi'nde yaşayanlar, bu pahalı faturayı sürekli ödemek durumunda mı kalacaklar” deniliyor.

Gazze Şeridi'nin kuzeyinde, Erez sınırına yakın bölgedeki El Neda bloklarında yaşayan ailelerden birçoğu İsrail'in yoğun tank ateşine maruz kalan bölgeyi terk ederek iç bölgelere çekilmişti. Ancak fakir ve kalabalık ailelerin yaşadığı apartmanlarda hala birçok ailenin bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious