İsrail tarım şirketleri Türkiye'ye el attı

İsrail tarım şirketleri Türkiye'ye el attı.14368
  • Giriş : 08.07.2008 / 10:25:00

İsrailli şirketler Türkiye'de kuracakları çeşitli çifliklerde süt ürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrailli Geological Survey Of Israel, Kemalpaşa’da çiftlik kurdu. Tarım Bakanlığı uzmanları ‘İsrail değişik bölgelerde 7 ayrı çiftlik kurmak ve yem üretmek için araştırma yapıyor’ dedi

İsrail Hükümeti’nin kuruluşu olan Geological Survey Of Israel (GSI) Türkiye’de ilk etapta 500 adet damızlık süt ineği üretimi için çiftlik kurdu. Türkiye’de Taze markasıyla üretime geçmeye hazırlanan İsrailli kurum İzmir’de kurduğu çiftliğin yanı sıra Türkiye genelinde de yeni çiftlikler kurmak için harekete geçti. Tarım Bakanlığı uzmanları ‘İsrailliler hem damızlık hayvan üretimi hem de yem üretimi için arazi alacakler’ dedi.

Konya'dan arazi talebi

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı uzmanları, İsrailli firmanın yem üretimi için gerekli olan arazileri Konya ve Eskişehir’de bulduğunu ve Milli Emlak’a başvurusunu yaptığını belirterek ‘İsrailli firma Türkiye’de önemli yatırımlar yapmayı planlıyor. Damızlık süt ineği üretimi yanında et üretimi için de çalışmalar yapıyorlar’ dedi. İsrailli şirketin yatırımının bölgeye de katkısı olduğunu söyleyen uzmanlar ‘Çiftlikte bölge insanının sütlerini de işleme başladılar’ diye konuştu.

Suudiler arazi alımında son aşamaya geldi

SUUDİ Arabistan Tarım Bakan Yardımcısı Abdullah El Obaid’in ‘Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 5 ülkeden tarımsal üretim için 100 bin hektarlık arazi almak istiyoruz’ açıklamaları meyvesini vermeye başladı. Tarım Bakanlığı uzmanları ‘Suudi Arabistanlı uzmanlara sunumlar yaptık. Hangi bölgede ne yetiştirilebileceği raporları verildi. Bundan sonrasını Yatırım Ajansı üstlendi. Kendilerine her konuda yardımcı olacaklar’ dediler. Uzmanlar Suudi yetkililerin kendi ülkelerindeki gıda ihtiyacı için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkede araştırma yaptıklarını belirterek ‘Suudiler, Ukrayna, Pakistan, Sudan, Mısır ve Türkiye’de tarım yapmayı planlıyorlar’ dediler. El Obaid, Financial Times gazetesine en az 100 bin hektarlık alanda buğday, mısır, pirinç, soya ve hayvan yemi yetiştimeyi amaçladığını söylemişti. Suudi Arabistan için stratejik gıda rezervi oluşturmasının da amaçlandığı proje ile son iki yıl içersinde iki katına çıkan gıda fiyatları ve ihracat yapan ülkelerin uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle yaşanan sıkıntıların da aşılması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*