'İsrail Türkiye'yi Arabulucu İstemiyor'

'İsrail Türkiye'yi Arabulucu İstemiyor'.7308
  • Giriş : 07.06.2009 / 21:31:00

İsrail, Suriye ile yapacağı barış görüşmelerinde Türkiye'yi istemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suriye'nin El Vatan adlı gazetesi, Avrupalı kaynaklara dayandırdığı habere göre İsrail'in Suriye ile yapacağı barış görüşmelerinde Türkiye'yi istemediğini yazdı.

Gazete haberinde "Netanyahu hükümetine bağlı bazı kaynakların gayri resmi olarak Türk hükümetine mesaj gönderdi. Mesajda Netenyahu hükümeti barış konusunda Erdoğan hükümeti ve AK Parti'nin içinde bulunduğu hiç bir hükümet ile barış konusunda çalışmayacağı yer alıyor. Gerekçe olarak da Ak Partinin tek taraflı olmasını gösteriyor." denildi.

El Vatan gazetesinde bugün yayınlanan haberde Türkiye'nin Ortadoğu'da büyük bir rol üstlenmek istediği ifade ediliyor. Bu rollerin en büyüğü olarak da Suriye ile İsrail arasında üstlendiği arabuluculuk olarak gösteriliyor. Türkiye'nin yapıcı tutumu ile Ankara üstlendiği bu rolle İsrail ile Suriye'yi dolaylı olarak 4 defa görüştürdüğü aktarılıyor. Bu görüşmelerle Türkiye daha önce var olan İsrail ile Suriye arasında rutin barış görüşmelerine yeni bir boyut kazandırdığı değerlendirmesi de yapılıyor.

Öte yandan Gazze savaşı ve İsrail'in kandırmalarına rağmen görüşmelerin yeniden başlaması konusunda Türkiye'nin ısrarcı olduğu, Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu'nın ortaya koyduğu kararlılıkla Ankara'nın gayreti hiç soğumadığının altı çiziliyor. Gazete Avrupalı diplomatların Netanyahu hükümeti devam ettiği sürece Türkiye'nin bu rolü ve çabalarının tehdit altında olduğunu vurguluyor.

Gazete yer alan haberde ayrıca "Tel Aviv'de bulunan özel kaynaklar, Benjamin Netanyahu hükümeti Ankara'nın tutumunda bir değişiklik beklediğini söylüyor. Batılı diplomatlarda benzer fikirleri paylaşıyor. Netanyahu hükümetine bağlı bazı kaynaklar gayri resmi olarak Türk hükümetine mesaj gönderiyor. Mesajda Netanyahu hükümeti barış konusunda Erdoğan hükümeti ve AK Parti'nin içinde bulunduğu hiç bir parti ile çalışmayacağı belirtiliyor. Gerekçe olarak da AK Partinin tek taraflı olmasını gösteriyor." deniliyor.

İsrailli diplomatik kaynaklar, yapılan girişimlerde olumlu bir sonuç çıkması halinde bile İsrail'in herhangi bir karşılık vermeyeceğini söylüyor. Bilindiği gibi şu an bile İsrail'de bu konuda en ufak bir girişim ve plan bulunmuyor. Bunun için Avrupalı kaynaklar bizzat Ankara hükümetinin Gazze savaşından önceki konumunda nasıl döneceğini soruyor. Bu konuda "İsrail'i görüşmelere nasıl ikna edeceği merak ediliyor" şeklinde sorular yöneltilirken,"Ancak Ankara, Netanyahu'nun kurmuş olduğu birliğin dağılmasını ve eski bazı siyasi yüzleri görmeyi bekleyecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ve Suriye'nin İsrail'in görüşmeler için vereceği kararı beklediklerini söylemesi bu anlama geliyor." şeklinde değerlendiriliyor.

Gazeteye bu duruma gerekçe olarak da iki sebep ortaya konduğunu aktarıyor. İlk sebep mevcut hükümetin barış konusunda söylemde bile çok arzulu olmaması. Hatta formalite olarak bile barış görüşmelerine yanaşmaması. İkinci sebep ise hiç kimse başka bir Türk hükümetinin aynı siyasete devam edeceği konusunda garanti verememesi. "Bu politika AK Parti'nin tutumudur. Devlet politikası değildir." deniliyor.

Bu konu ile ilgili olarak ise "Suriye, Türkiye'nin tutumunu tamamen desteklemektedir. Türkiye ayrıca ABD'nin de desteğini almıştır. Erdoğan hükümeti ABD tarafından Suriye ile İsrail arasındaki ara buluculuk rolünü desteklerini bildirmiştir. En büyük temel sorun İsrail tarafından kaynaklanıyor. Çözüm ise zaman ve değişik şartların oluşmasına bırakılması gerekiyor." değerlendirmesi yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*