İsrail uçakları, Türkiye sınırı yakınlarını mı bombaladı?

  • Giriş : 22.11.2007 / 22:40:00

İsrail uçaklarının 6 Eylül'de Türkiye sınırı yakınlarındaki bir radar istasyonunu da vurdukları iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de yayımlanan Aviation Week & Space Technology adlı savunma dergisinin 26 Kasım'da yayımlanacak sayısında tamamı verilecek haberin alıntısı, İsrail'de tüm medya kuruluşlarının sitelerine yansıdı.

Uçakların, daha önce Kuzey Kore ile işbirliği içinde inşa edilen bir nükleer reaktörü vurduğu çeşitli kaynaklarca belirtilmiş, ancak ne İsrail, ne Suriye bunu doğrulamıştı. Haberde, İsrail savaş uçaklarının asıl hedefinin, Deyr az-Zawr'da nükleer reaktör olduğundan şüphelenilen bir tesis olduğu, ancak bu saldırının, Türkiye sınırına yakın Tel el-Ebuad bölgesindeki Suriye radar tesisinin önceden vurulmasıyla mümkün hale geldiği bildirildi.

Amerikalı istihbarat uzmanları, radar istasyonunun, İsrail savaş uçaklarının, Suriye hava sahasından giriş çıkışının izlenmesine meydan verilmemesi için, elektronik saldırılar ve hassas bombalar aracılığıyla vurulduğunu belirtti. Saldırı süresince, Suriye'nin tüm hava savunma radar sisteminin işlevsiz kaldığı da kaydedildi.

Habere göre ABD, İsrail'i, saldırıyı gerçekleştirirken Suriye hava savunmasıyla ilgili bilgilerle takviye etti. Hava operasyonuna herhangi bir katılımı olmamakla birlikte, ABD'nin saldırı sırasında Suriye'den gelen elektronik yayılmaları izlediği kaydedildi. Amerikalı bir elektronik savaş uzmanı, "Muhtemel saldırı hedefleriyle ilgili konsültasyonlardan başka, ABD'nin hava operasyonuna etkin bir katılımın olmadığını" söyledi.

Dergiye konuşan İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı Pinhas Buhris ise "saldırı ve savunma amaçlı elektronik savaşın, en ilgi çekici yeni alanlardan biri olduğunu" söylemekle yetindi. Müsteşar, "Tek söyleyebileceğim, elektronik savaş teknolojisini büyük bir dikkatle takip ettiğimiz. 5 yıl öncesine kadar bu konuda şüphelerim vardı, ama başardık. Şimdi her şey değişti" dedi. Hava saldırısını ilk açıklayan taraf Suriye olmakla birlikte, Kuzey Kore'nin yardımıyla yapılan bir nükleer reaktörün vurularak, tahrip edildiği iddialarını tümüyle yalanlamıştı. Kuzey Kore de Suriye ile herhangi bir nükleer işbirliği bulunmadığını bildirmişti. İsrail ise saldırıyı doğrulamaktan öte herhangi bir açıklama yapmadı ve bu konu ile ilgili sessiz kalmayı sürdürdü.

İSRAİLLİ PROFESÖR: "NÜKLEER REAKTÖR DEĞİL"

 Tel Aviv üniversitesi profesörlerinden Uzi Even ise kanıtların, Suriye'de vurulan bölgenin gerçekte nükleer bir reaktör olmadığını, ancak nükleer bombaların montajının yapıldığı bir tesis olduğunu iddia etti. 1968 yılına kadar, İsrail'in nükleer santralı Dimona'da çalışan, kimyacı ve aynı zamanda eski bir Meretz milletvekili olan Uzi Even, bu konudaki yorumlarını, geçtiğimiz günlerde vurulan tesisle ilgili olarak çeşitli internet sitelerinde ve medyada yayımlanan uydu fotoğraflarına dayandırdı.

En azından 4 yıl önce inşaatın başladığı kanıtlarla ortaya konulan tesisle ilgili görüntülerin, tesiste radyoaktif gazlar için gerekli olan bacanın bulunmadığını gösterdiği belirtilirken, Kuzey Kore'deki Yongbyon reaktöründeki bacanın görüntülerinde bacanın açıkça görünür olduğu ifade ediliyor. Even, "Farzedelim ki, inşaat 2003'ten de önce başladı. Tüm bu yıllarda, 5 yıl veya daha fazla sürede bir bacanın hala inşa edilmemiş olması çok garip" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious