İsrail uykuda vurdu

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

İsrail, yaklaşık bir hafta sürdürdüğü "Güz bulutları" operasyonunu sona erdirdiğini duyurarak çekildiği Beyt Hanun kasabasına ve Cenin'e yeniden saldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saldırılarda birçok ev ve bina yıkılırken, enkaz altından yeni cesetler de çıkabileceği bildiriliyor.

İsrail'in, "çekildiğini duyurmasının" ardından gerçekleşen bu saldırı, Filistinlilerde büyük tepkiye yol açtı. Yedi çocuk ve dört kadının öldüğü saldırının ardından organizeli bir şekilde camilerde Kuran okunmaya başlandığı bildirildi. Saldırılarda yaralananların sayısı ise 54 olarak açıklandı. Saldırının ardından Filistinli silahlı gruplar ise intikam yemini ettiklerini duyurdu.

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ise 18 kişinin ölümünün ardından İsrail ordusuna saldırıları durdurma emri verdi. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Peretz'in, 18 kişinin öldüğü saldırılar hakkında soruşturma istediği kaydedildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırıları "korkunç ve iğrenç bir katliam" olarak nitelerken, Başbakan İsmail Haniye de Birleşmiş Milletler'i biran önce harekete geçmeye çağırdı.

SALDIRIDA ÖLENLERİN 13'Ü AYNI AİLEDEN

İsrail'in gece gerçekleştiği saldırıda ölenlerden 13'ünün ise aynı aileden kişiler olduğu bildirildi. Görgü tanıkları, saldırıda aynı aileye ait dört evin isabet aldığı ve aileye mensub 13 kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan İsrail, Batı Şeria'nın Cenin kentinde de 5 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusundan yapılan açıklamada askerlerin, Filistinli militanları pusuya düşürdüğü ve 4 militan ile bir sivilin öldürüldüğü kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious