İsrail vahşetine cuma sonrası öfke

İsrail vahşetine cuma sonrası öfke.12520
  • Giriş : 04.01.2009 / 02:30:00
  • Güncelleme : 03.01.2009 / 23:47:45

İsrail'in Gazze'ye saldırıları, yurdun dört bir yanında cuma namazının ardından protesto edildi. Cami çıkışında toplanan cemaat slogan ve eylemlerle vahşete karşı tepkisini koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, yurdun çeşitli yerlerinde cuma namazı sonrası yapılan gösterilerle protesto edildi. Saldırılarda, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

MERSİN

-İSRAİL SALDIRILARI HACI BAYRAM CAMİSİ'NDEKİ CUMA NAMAZI SONRASINDA PROTESTO EDİLDİ

İsrail'in Gazze'ye saldırıları, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından protesto edildi.

Saldırıları protesto eden grup, cuma namazından sonra Gazze'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Cami çıkışında toplanan grup, İsrail'i protesto eden sloganlar attı ve daha sonra basın açıklaması yapıldı.

Anadolu Gençlik Dergisi Altındağ Temsilciliği adına yapılan açıklamada, dünyanın tarihin gördüğü en vahşi soykırım girişimlerinden birine sahne olduğu ifade edilerek, İsrail'in ateşkes sırasında ambargo ile ateşkesten sonra da füzelerle Gazze halkını yok etmeye çalıştığı iddia edildi.

Filistin davasının, İslam dünyasının ortak davası olduğu belirtilen açıklamada, ''Bizim bu büyük vahşete ve soykırıma seyirci kalmamız mümkün değildir'' denildi.

Açıklamada, ''Batmış bir ekonomiye, işgal edilmiş topraklara, yıkılmış okullara, açlığa, susuzluğa ve hastalığa rağmen, hala o toprakları bırakmamak için mücadele veren Filistin, gerçek bir destek beklemektedir. Filistin halkı insanlığın sessiz bakışları arasında yok edilmeye çalışılırken, İslam dünyasının parçalanmışlığı ise İsrail'e cesaret verip katliamlarını pervasızca uygulamalarına sebep olmaktadır'' ifadelerine yer verildi.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin de eleştirildiği açıklamada, saldırının İsrail Başbakanı Olmer'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretin hemen arkasından gerçekleşmesinin ''zihinlerde soru işaretlerine sebep olduğu'' iddia edildi. Açıklamada, Hükümet'in Olmert'le yapılan görüşme hakkında kamuoyunu mutlaka bilgilendirmesi gerektiğini savunuldu.

İsrail'le bütün diplomatik, ticari ve askeri ilişkilerin sona erdirilmesi gerektiği görüşüne de yer verilen açıklamada, ''Senelerdir Müslüman kardeşlerimize yapmadıkları işkenceyi bırakmayan İsrail'le dost olunamayacağı, bu saldırılarla bir kez daha görülmüştür'' denildi.

Açıklamanın ardından saldırılarda ölenler için dua okundu.

VAN'DA İSRAİL'E TEPKİ

Van'da Cuma namazında çıkan binlerce kişi tekbirler ve sloganlarla İsrail'i protesto etti. Polisin yürüyüş yapmalarına izin vermediği kalabalık grup, İsrail bayrağını önce ayakları ile çiğnedi daha sonra ateşe vererek yaktı.

Hz. Ömer Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından camide çıkan binlerce kişi tekbirlerle İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıları kınadı. İsrail'in 2004 yılında Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden Hamas'ın lideri Şeyh Ahmet Yasin'in posterleri ile Filistin bayraklarını da taşıyan grup, 'Muhammed'in ordusu kafirlerin korkusu', 'Hamas'a selam direnişe devam', 'Kahrolsun İsrail' seklinde sloganlar ve tekbirlerle İskele Caddesi'nden Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Beşyol Kavşağı'na gelen kalabalık Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri tarafından önü kesilerek yürüyüşüne izin verilmedi. Uzun süre polise direnerek yürümek isteyen kalabalık, oluşturulan polis barikatını geçemeyeceğini anlayınca ellerine aldıkları İsrail bayrağını önce ayakları altına alarak ezdikten sonra ateşe vererek yaktı. Bir süre slogan atan kalabalık grup, daha sonra İskele Caddesi'ne doğru tekrar yürüyüşe geçti. Yaklaşık 200 metre yürüyen kalabalığın önü tekrar polis ekiplerince kesilince sesiz bir şekilde dağıldılar.

Az sayıda bayanın da katıldığı protesto eylemi boyunca babasının omuzlarında inmeyen 6 yaşlarındaki bir çocuğun ellerine aldığı 2 adet uzun namlulu oyuncak silah ise dikkatlerden kaçmadı. Üzerinde 'Gönüllü adam Filistin'e kalkan olarak bekleriz' yazılı beyaz gömlek giyen bir kişi ise eylem süresince kalabalık tarafından hiç omuzlardan indirilmedi.

DİYARBAKIR'DA ZÜLFİKAR'LI İSRAİL PROTESTOSU

Diyarbakır'da Cuma namazı çıkışı İsrail'i protesto etmek için binlerce kişi bir araya gelirken, ismi henüz tespit edilemeyen bir kişi ise eline geçirdiği 2 adet Zülfikar olarak adı bilinen çift başlı kılıcı alarak binanın çatısına çıkıp gösterilere destek vermesi dikkat çekti.

İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıları kınamak amacıyla bugün Diyarbakır'da Cuma namazı çıkışı Ulu Camii önünde toplanan binlerce kişi İsrail, ABD, Almanya ve İngiltere'ye lanet yağdırdı. Sıksık, "La ilahe illallah İsrail lanetillah, La ilahe illallah Amanya lanetillah, La ilahe illallah Amerika lanetillah, Hamas'a selam direnişe devam" şeklinde sloganlar atıldı. Kalabalık grup adına basın açıklaması okuyan İlim-Der Diyarbakır İl Başkanı Fırat Taçlıgil, yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek "İsrail yaşlı, kadın, çocuk demeden hergün Filistin'li kardeşlerimizi acımasızca katlediyorlar. Bu saldırı bütün islam ümmetini öfkeye bsoğmuş ve derinden yaralamıştır" dedi.

Basın açıklamasına gelen binlerce kişi sık sık slogan atarlarken, Ulu Camii bitişinde bulunan tek katlı bir binanın çatısına çıkan ve henüz kimliği tespit edilemeyen bir kişi ise Hz. Ali'nin kılıcı olan çift başlı Zülfikar'ın benzeri olan iki çılıçla gösteriye katılması dikkat çekti. Elindeki iki adet Zülfikar'ı sallayarak atılan sloganlara destek olan kişi mitingin bitmesi ile ortadan kayboldu.

Taşlıgil'in Filistinliler için dua etmesinin ardından grup, İsrail aleyhine bir süre slogan attıktan sonra dağılırken Pazar günü İstasyon meydanında miting düzenleyeceklerini söyledi.

KONYA'DA CUMA NAMAZI SONRASI TOPLANAN CEMAAT, GIYABİ CENAZE NAMAZI SONRASI SLOGANLAR ATARAK İSRAİL'İ LANETLETİ

İsrail'in Filistin'e düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden müslümanlar için Konya'da cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.

İsrail ordusu tarafından Filistin'in Gazze şehrine düzenlenen bombalı saldırılar sonucu yüzlerce müslüman yaşamını yitirmişti. Dünyanın dört bir yanında tepki çeken İsrail'in saldırısına bir tepki de Konya'dan geldi. Konya'da Şerafettin Camii'nde cuma namazı sonrası toplanan cemaat Filistin'de hayatını kaybeden müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılarak dua etti. Dua ederken cemaatten bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Cenaze namazının ardından Filistin bayrakları açan kalabalık, "Kahrolsun İsrail", "Hamas'a selam direnişe devam", "Dişe diş, kana kan intikam" sloganları atarak tekbir getirdi.

KAYSERİ'DE FİLİSTİNLİLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI

İsrail saldırısı sonucu hayatını kaybeden Filistinliler için Kayseri'de Cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.

Hunat Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Gazze'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cami avlusunda toplanan yüzlerce kişi, İsrail aleyhine slogan atarak, saldırıyı kınadı. Kayseri eski Müftüsü Hamdi Göktaş'ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazının ardından Filistinliler için topluca dua okundu.

Bu arada cami avlusunda bulunan bir başka cenaze ise, kalabalık nedeniyle uzun süre bekletildi. Cami avlusunda toplanın kalabalık, olaysız şekilde dağıldı.

DENİZLİ'DE İSRAİL BAYRAKLARI YAKILDI

İsrail'in Gazze'ye yönelik sürdürdüğü saldırılar tüm yurtta olduğu gibi Denizli'de de protesto edildi.

Cuma namazı sonrası Delikliçınar Meydanı'nda toplanan Gönüllü Teşekküller Platformu üyesi çok sayıda kişi, ellerindeki İsrail bayraklarını yaktı. Memur-Sen, Müsiad, Ahiyad, Anadolu Gençlik Derneği, Anodul İmam Hatip Lisesi Derneği, Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Çaresizlere YardımDerneği, Denizli İlahiyat Fakültesi Yaptırma Yaşatma Derneği, Denizli İlmi Araştırmalar ve Hizmet Vakfı, Ensar Vakfı, Fakit ve Muhtaçlara Yardım Derneği, Gökkuşağı Aile Derneği, Gülçev,Gaye Vakfı, Kepenekoğlu Vakfı, Işık Eğitim ve Sağlık Hizmetleri Vakfı, İmam Hatip Mezunları Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Karamil Muhtaçlara Yardım Derneği, Kırmızısu Termal Turizm Derneği, Muradiye Kültür ve Eğitim Vakfı, Mutçalı Vakfı, Ahmet Hulusi Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Şafak Yıldızı, Şura Eğitim Araştırma Derneği, Tümsiad ve Yeşilay Derneği'nden oluşan platformu üyeleri Türk Bayrağı ve İsrail saldırılarını kınayan dövizler açtılar. Annelerin çocuklarıyla katıldığı eylemde okunan basın bildirisinde, İsrail'in Filistinli müslüman halk üzerinde tarihte görülmemiş bir zulüm yaptığı, İsrail Devleti ve onlara arkasındaki alçak güçleri protesto ettikleri belirtildi. Basın açıklamasının okunmasının ardından, İsrail ve ABD aleyhine slogan atan grup, daha sonra İsrail bayrakları yaktı. Bir genç yanan bayrağın ateşini avucunun içinde söndürürken, bir kişi de yanan bayrağa tükürüp ayaklarının altına atarak çiğnedi.

Polisin güvenlik önlemleri aldığı eylem olaysız şekilde sona ererken, küçük bir çocuğun damla damla ağladığını gören annesi, "O da Filistin'deki çocuklar için ağlıyor" dedi.

SAMSUN'DA BAZI VATANDAŞLAR CUMA NAMAZI ÇIKIŞINDA PROTESTO GÖSTERİSİNDE BULUNULURKEN PROTESTOCULAR GAZZE'DE ÖLENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILDI

Samsun'da vatandaşlar cuma namazı çıkışında İsrail'in Gezze'ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Cuma namazı için Site Cami'ne gelen bazı vatandaşlar namaz sonrası İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi. İsrail aleyhine slogan atan vatandaşlar saldırıların durdurulmasını istedi. Bazı guruplarca da 4 ocak'ta İstanbul'da yapılacak miting için camiden çıkan vatandaşlara broşür dağıtıldı.

Bu arada aralarında kadınların da bulunduğu protestocular, Gazze'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kılarak dualar etti. Protestocular daha sonra dağıldı.

İSRAİL'İN İÇECEĞİ MANAVGAT SUYUNA 'KAN VE GÖZYAŞI' KARIŞTI

Manavgat'ta bazı sivil toplum örgütleri tarafından Gazze'de şehit edilen Filistinliler için Merkez Camii'nde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı dua edildikten sonra protesto gösterisi yapıldı. Cumhuriyet Meydanında çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen protesto sırasında İsrail ve ABD bayrakları yakılırken, Busch ve Olmert'in kuklaları ayakkabı yağmuruna tutuldu. İsrail'de şehit edilenlerin kanını temsilen bir bidon kırmızı boya ile gözyaşını temsilen bir bidon su yıllar önce İsrail'e su satışı için tesislerin yapıldığı ancak anlaşma yapılamadığı için satışı gerçekleşmeyen ve adı israille birlikte barış suyu olarak anılan Manavgat Irmağı'na döküldü.

Merkez Camiinde kılınan ve kadınların da saf tuttuğu gıyabi cenaze namazının ardından topla olarak Cumhuriyet meydanına yürüyen grup, slogan atarak İsrail'i kınadı. Sivil toplum örgütleri adına Anadolu Gençlik Dergisi Manavgat temsilcisi Mehmet Gayretli tarafından okunan basın açıklamasında İsrail vahşetinin bir an önce sonlandırılması istenirken gösteriye katılan ak sakallı yaşlı bir amcanın gözyaşlarına hakim olamayarak ağladığı gözlendi. Kadınların da destek verdiği protestoda annesinin sürdüğü bebek arabasındaki bebeğin taşıdığı döviz dikkat çekti. Döviz de İsrail saldırısında şehit düşen bir bebeğin eller üzerinde taşınışı ve altında yeralan 'Beni niye vurdular anne!' yazısı herkesi duygulandırdı.

-RİZE-

Rize'deki sivil toplum kuruluşları tarafından Sahil Camisi'nde cuma namazının ardından düzenlenen protesto gösterisinde, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölen Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Gösteriye katılan çok sayıda kişi, slogan atarak İsrail'in saldırılarını kınadı. Gıyabi cenaze namazının ardından gruptakiler bir süre yürüyüş yaptı.

Gösteriye AK Parti Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, AK Parti Rize İl Başkanı Yılmaz Katmer ile vatandaşlar katıldı.

Fındıklı ilçe merkezinde toplanan çok sayıda kişi de İsrail'in saldırılarına tepki gösterdi.

-KOCAELİ-

İzmit Fevziye Caminde toplanan grup, cuma namazının ardından İsrail'in hava saldırıları sonucu Gazze'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Körfez İlim ve Kültür Dayanışma Derneği (KÖK-DER) Başkanı Metin Bezirci, namazın ardından yaptığı açıklamada, ''terörist devlet'' İsrail'in, hain yüzünü Filistin topraklarında gerçekleştirdiği saldırıyla bir kez daha gösterdiğini belirtti.

-SİVAS/TOKAT-

Tokat Ali Paşa Camisi'nde Cuma namazının ardından Tokat Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Sivas'ın Gürün ilçesindeki Ulu Cami'de de Gazze'deki saldırılarda yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Gürün Belediye Başkanı Mehmet Aktaş ve çok sayıda vatandaşın katıldığı namazın ardından dua okundu.

-ŞANLIURFA-

Şanlıurfa'da Balıklıgöl yerleşkesindeki Dergah Camisi'nin bahçesinde cuma namazı çıkışı toplanan vatandaşlar, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Namazda bazı katılımcıların gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Namazın ardından İsrail'i kınayan dövizler açıp, slogan atarak yürüyüşe geçen çok sayıda kişi, kentin ana caddesinden geçerek yaklaşık 1.5 kilometre mesafedeki Sarayönü Caddesi'ne kadar yürüdü.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği yürüyüşte, gruptakiler daha sonra dağıldı.

Polis ekiplerinin, protesto gösterisi sırasında yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Mersin'de, Ulu Cami'de cuma namazı çıkışı toplanan, aralarında kadınlarında bulunduğu bir grup, attıkları sloganlarla İsrail'i protesto ederek, Filistin halkına destek verdi.

Saadet Partisi Mersin Gençlik Kolları Başkanı Murat Seskin, grup adına yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze'ye yönelik düzenlediği ve halen sürdürdüğü saldırıları kınadıklarını bildirdi.

Saldırılarda çok sayıda masum insanın hayatını kaybettiğini belirten Sekin, ''Bu bir devlet terörüdür, insanlık suçudur, adı konulmamış soykırımdır. İsrail, derhal saldırılara son vermelidir'' dedi.

Gösteride, temsili olarak İsrail bayrağının yakılması sırasında gruptan bir kişinin içinde benzin olan pet şişeyi tekmelemesi üzerine, bazı kişiler yanma tehlikesi geçirdi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*