İsrail ve Abbas ateşkesi kabul etti

İsrail ve Abbas ateşkesi kabul etti.9912
  • Giriş : 07.01.2009 / 19:30:00
  • Güncelleme : 07.01.2009 / 18:35:24

Sarkozy, İsrail ile Filistin Özerk Yönetiminin, Gazze için Fransız-Mısır ateşkes planını kabul ettiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarkozy'nin makamından yapılan açıklamada, Sarkozy'nin, İsrail ile Filistin Özerk Yönetiminin Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından dün gece Şarm El Şeyh'te sunulan Fransız-Mısır planını kabul etmesinden memnuniyet duyduğu ifade edildi.

İsrail, Hamas'ın roket saldırlarını gerekçe göstererek 27 Aralıkta Gazze Şeridi'ne hava saldırısı başlatmış, daha sonra kara harekatına geçmişti. Bu saldırılar sırasında yaklaşık 680 kişi hayatını kaybetmişti.

HAMAS: ÖNERİYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

Adının açıklanmasını istemeyen bir Hamas yetkilisi, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki kara saldırısını görüşmek üzere Mısır'a giden politbüro üyeleri İmad El Alami ile Muhammed Nasr'ın Mısır İstihbarat Şefi Ömer Süleyman ile görüştüğünü belirtti.

Yetkili, "Hamas'ın öneriyi değerlendireceğini" söyledi.

Öte yandan Hamas'ın siyasi bürosundan Musa Ebu Marzuk, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların 3 saatliğine durduğu sırada İsrail'e füze atılmayacağını belirtti.

Marzuk, Hamas'ın basın bürosu sorumlusu Usame Ebu Halid aracılığıyla yaptığı açıklamada, "İsrail'in bombardımanına ara verdiği 3 saat boyunca roket atılmasını beklemediğini" söyledi.

Açıklamada, bombardımana ara verilmesine İsrail'in karar verdiği vurgulanarak, Filistin direniş hareketlerinin İsrail'in saldırılarına karşılık vermeye devam edeceği kaydedildi.

FRANSA, İSRAİL'İN 8 GÜN İÇİNDE GAZZE'DEN ÇEKİLEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Fransa Cumhurbaşkanlığı bürosundan üst düzey bir yetkili, Mısır'ın ateşkes planının, İsrail'in 8 gün içinde Gazze'den çekilmesini sağlayabileceğini söyledi.

Yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 ya da 5 gün içinde Mısır ile İsrail arasında sınırların güvenliği konusunda bir anlaşmanın sağlanabileceğini ve bu anlaşmanın İsrail ordusunun 8 gün içinde çekilmesine yol açabileceğini ifade etti.

Yetkili, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin dün Şam'da görüştüğü Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın da Mısır planını desteklediği kaydetti.

Fransız yetkili, Esad'ın "Hamas'a İsrail'e roket saldırılarını durdurması için baskı yapacağını söylediğini" de belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, barış planını Sarkozy ile dün düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamıştı.

İSRAİL ORDUSU, 1000 DOLAYINDA BİNAYI VURDU

İsrail ordusu, "Dökme Kurşun Operasyonu" adı altında başlattığı Gazze'ye yönelik saldırılarda 12 gündür 1000 dolayında hedefi vurdu.

İsrail'in "Hamas hedeflerine yönelik" diye başlattığı, geçen Cumartesi günü de tanklar, piyadeler, istihkam birlikleri ve istihbarat birimleri ile karadan da genişlettiği saldırı, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin de desteğinde sürüyor.

Ordunun açıklamasına göre dün gece de Gazze Şeridi boyunca 40 hedefi vurdu.

Bu hedefler arasında roket rampaları, Hamas üyeleri, bunlar tarafından kullanılan sığınaklar da yer alıyor. Alınan bilgiye göre, Hamaslıların evlerinin altında bulunan ve saklanmaları için kullanılan 10'un üzerinde tünel de vurulan hedefler arasında yer alıyor.

İsrail'in kullandığı bombalar da dikkat çekiyor.

Askeri uzmanlar, 155 milimetrelik obüsler aracılığıyla atılan bombaların, İsrail ordusunca ilk kez bu operasyonda kullanıldığının görüldüğünü belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*