İsrail ve ABD'ye tepki büyüyor

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

İzmir'de, cuma namazının ardından toplanan kalabalık bir grup, Lübnan'a saldırarak çocuk kadın demeden yüzlerce sivili katleden İsrail ve destekçisi olduğunu iddia ettikleri ABD'yi protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'in Lübnan'ı acımasızca vurmaya başlamasının üzerinden 24 gün geçerken tepkiler çığ gibi büyüyor. Konak Meydanı'nda bulunan camiden cuma namazı sonrasında çıkan erkeklerle onlara katılan kadınlardan oluşan 150 kişilik grup birlikte İsrail'i protesto etti. Kendilerini Filistin Gönüllüleri Platformu olarak adlandıran grup adına basın açıklaması okuyan Özlem Öz, "Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın açıkladığı bilançoya göre, İsrail saldırılarında 1 milyon insan yerinden oldu. Öldürülen sivil sayısı 900'ü aştı. Hayatını kaybedenlerin üçte biri 12 yaşın altındaki çocuklar. Vahşet öylesine büyük ki birçok ceset tanınmayacak halde. İsrail hukuki, insani ve vicdani bütün değerleri yok saymasının son örneklerinden birini Kana köyünde verdi. Sivil halkın barındığı sığınakların bombalanması sonucu 37'si çocuk 65 kişi katledildi." dedi.

Konuşmasında bunların baş mimarının ve destekçisinin ABD olduğunu ileri süren Öz, bu ülkenin dünya egemenliği projesini İsrail üzerinden gerçekleştirdiğini kaydederek, olaylara suskun kalan Arap liderlerine de tepki gösterdi. AK Parti'nin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail saldırılarına tepki gösterdiğini ancak bunların İsrail'le yapılan askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğinin sona ermesi halinde anlam kazacağını da vurgulayan grup sözcüsü Öz, istifa etmeyen TBMM İsrail Dostluk Grubu üyelerinin de "dost"luklarını bir kere daha gözden geçirmesini istedi.

Daha sonra çocuklar, Filistin ve Lübnanlı çocukların yaşadığı dramları anlatan şiirler okudu. Filistin Gönüllüleri Platformu, hep birlikte ellerini açarak dramın son bulması için dua etti. Eylemin sonunda tekbirler getirilerek İsrail ve ABD bayrakları yakıldı. Geriye kalan parçalar da bazı eylemciler tarafından yırtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious