İsrail ve Filistin Ankara'da Buluşuyor

İsrail ve Filistin Ankara'da Buluşuyor.10007
  • Giriş : 10.11.2007 / 13:57:00
  • Güncelleme : 10.11.2007 / 14:17:11

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak yarın Ankara'ya geliyor. Filistin Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da 12 Kasım'da Ankara'da olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kasım ayı sonunda ABD'nin Annapolis kentinde gerçekleştirilecek "Ortadoğu Barış Konferansı" öncesi Cumhurbaşkanı Gül'ün Filistin ve İsrail liderlerini bir araya getirme çabası sonuç verdi. Salı günü Çankaya Köşkü'nde Gül, Peres ve Abbas arasında "üçlü" bir görüşme gerçekleşecek. Ortadoğu sorununun ele alınacağı görüşmenin ardından ortak basın toplantısının yapılması bekleniyor. Bu arada Gül, Peres ve Abbas için yemek de verecek. Aynı gün Peres ve Abbas TBMM'ye hitap edecekler. Böylece, TBMM üyelerinin, Ortadoğu sorunun iki tarafının görüşlerini birinci elden dinleme fırsatı olacak.

PERES'TEN BİR İLK

Öte yandan Şimon Peres, TBMM'yi hitap eden ilk İsrail devlet başkanı olacak. Peres'in TBMM'deki konuşmasından bir gün önce TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı da ziyaret etmesi bekleniyor.

ORTAK MUTABAKAT ZAPTI İMZALANACAK

Filistin Büyükelçiliği yetkilisinin ANKA'ya verdiği bilgiye göre , Cumhurbaşkanı Gül, Peres ve Abbas, bir süredir Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) öncülüğünde, Türk, İsrail ve Filistinli iş adamlarını birçok kez buluşturan Ankara Forumu'nun gerçekleştirmeyi öngördüğü Batı Şeria'daki organize sanayi bölgesinin temelini oluşturacak Ortak Mutabakat Zaptına Ankara'da imza koyacaklar. Mutabakat Zaptı, 3 ülkenin iş adamları tarafından , Batı Şeria'nın Tulkarem kentinde ortak sanayi bölgesi kurulmasını öngörüyor.

ANKA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious