"İsrail ve Filistin karar aşamasında"

  • Giriş : 28.08.2007 / 22:50:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas kasım ayı için planlanan ABD destekli Ortadoğu barış konferansı öncesinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmeden sonra açıklama yapan Filistinli Başgörüşmeci Saib Erekat, İsrail ve Filistinlilerin ''karar alma aşamasında'' olduklarını belirtti.

Erekat, her iki liderin, nihai statüyle ilgili tüm konuları, özellikle uzlaşmazlık nedeni olan sınırlar, Kudüs ve mülteciler konularını ele aldıklarını söyledi.

Erakat, liderlerin küçük detaylar üzerinde durmadıklarını, bir mutabakat belgesi de imzalamadıklarını belirtti.

Erekat, "Geçici sınırlarla bir Filistin devleti kurulması, bir seçenek değildir" diyerek, geçici sınırlarla bir Filistin devletine karşı olduklarının da altını çizdi.

Filistinli Başgörüşmeci, Abbas ve Olmert'in en kısa zamanda tekrar biraraya geleceklerini belirtirken, "Belki gelecek hafta" dedi.

ABD: “Taraflar iyiniyetli”

ABD yönetimi, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasındaki görüşmenin, her iki tarafın da iyiniyetli olduğunu gösterdiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Olmert ve Abbas'ı, görüşmelerle ilgili olarak ayrı ayrı telefonla aradığını söyledi.

Sözcü Casey, ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın, barış sürecinin ilerletilmesi amacıyla yakında bölgeye hareket edeceğini bildirdi, ancak bu konuda bir tarih vermedi.

Casey, açıklamasında, Olmert ile Abbas arasındaki toplantının, bu süreci daha da ileriye götürmek konusunda her iki tarafta da iyiniyet olduğunu gösterdiğini kaydetti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious