İsrail ve Filistin liderleri biraraya geldi

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, düzenli toplantılarının ilkinde Kudüs'te bir araya geldiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert'in Kudüs'teki ikametgahında yaklaşık üç saat süren toplantının ardından Ramallah'ta gazetecilere açıklama yapan Filistinli baş görüşmeci Saib Erekat, kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması başta olmak üzere, güvenlik ve Filistin'de ekonomik durumun iyileştirilmesine ilişkin bazı dosyaların ele alındığını söyledi.

"Bu, sadece bir başlangıç. Tek bir toplantının tüm sorunları çözeceği kanısında değilim" diyen Erekat'ın verdiği bilgiye göre, toplantıda Abbas, geçiş noktalarını ve Batı Şeria'daki askeri kontrol noktalarını gündeme getirerek, güvenlik gerekçeleriyle bu noktaların sık sık kapatılmasının Filistinlilerin yaşamını olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Gazze ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısının haftada 4 gün süreyle açık tutulmasını ve Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Karni geçiş noktasının açık tutulma saatlerinin artırılmasını isteyen Abbas, Batı Şeria'da da askeri kontrol noktalarının kaldırılmasını talep etti.

Abbas, Gazze'de liman ve havaalanının açılması, İsrail tarafından dondurulan vergi ve fon gelirlerinin transferi konularını da gündeme getirdi.

Olmert ve Abbas, bundan sonraki toplantının Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Eriha'da yapılmasında hemfikir oldu.

Öte yandan, silah kaçakçılığının önlenmesi konusu da toplantının önemli gündem başlıklarından biri oldu.

Abbas'ın Mısır'dan Gazze'ye yönelen kaçakçılığın önlenmesi amacıyla, aradaki 12 kilometrelik Filadelfi Yolu adıyla bilinen bölgeye kendisine bağlı muhafız kuvvetlerinin yerleştirilmesiyle ilgili yeni bir plan sunduğu bildirildi.

Planın, muhafız kuvvetlerinin Gazze sınırının diğer bazı bölgelerine de yerleştirilerek, Kassam roketlerinin fırlatılmasını, sınır bölgelerine patlayıcı yerleştirilmesini ve diğer şiddet hareketlerinin önlenmesini amaçladığı belirtildi.

Toplantıda her iki tarafın, silah kaçakçılığı konusunda, Mısır ve Amerikalıların da dahil olduğu komisyonun toplantılarını sürdürmesinde mutabık kaldıkları kaydedildi.

Bu arada, Refah'ta görev yapan AB gözlemcilerinin sınır kapısındaki görevlerinin devamında da uzlaşma sağlandı.

Olmert ve Abbas'ın, toplantıda Suudi barış planı konusunu ele almadıkları ifade edildi.

Toplantıya Filistinli baş müzakereci Saib Erekat, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz de katıldı.

Olmert'in basın sözcüsü Miri Eisin de, İsrail ve Filistin liderliği arasında güven inşasına yardımcı olan, diyalog çerçevesindeki görüşmelerin bir parçası olarak nitelendirdiği toplantının "olumlu" geçtiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious