İsrail ve Filistin meselesinde Mısır arabulucu

İsrail ve Filistin meselesinde Mısır arabulucu.21648
  • Giriş : 06.03.2008 / 21:33:00

Mısır, Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes olasılığıyla ilgili olarak Hamas ve İslami Cihad ile görüşmelere başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güvenlik yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Sina'daki El Ariş şehrinde başlayan görüşmelere Mısır istihbarat şefi Ömer Süleyman'ın yardımcıları ile Hamas ve İslami Cihad örgütlerinden heyetler katılıyor.

Adını açıklamayan bir yetkili, bu görüşmelerin gündeminde ateşkesin önemli biryer tuttuğunu belirtti.

İslami Cihad lideri Kadir Habib, "sükunetin sağlanması görüşmeleri hakkında" El Ariş'e heyet gönderdiklerini doğruladı.

Habib, "Koşullar açık. Siyonist düşman, Batı Şeria ve Gazze'deki halkımıza yönelik hertürlü saldırganlığa son vermeli, Gazze kuşatmasını kaldırmalıdır" diye konuştu.

Hamas kaynakları da, El Ariş'teki heyete önemli liderlerinden Mahmud El Zahar'ın başkanlık ettiğini açıkladı.

Rice uzlaşma girişimlerinden memnun

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Mısır'ın Ortadoğu'daki uzlaşma girişimlerinden memnun olduğunu söyledi.

NATO Konseyi toplantıları için Brüksel'de bulunan Rice, düzenlediği basın toplantısında, Kahire yönetimiyle Hamas ve İslami Cihad arasındaki görüşmelerle ilgili bir soru üzerine, Mısırlı yetkililerle görüştüğünü, bölgede sükuneti sağlayacak ve Gazze'deki durumu düzeltecek girişimlerin devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Rice, Mısır'ın Annapolis sürecinin işlemesinde güvenilir bir müttefik olduğunu ve bu yoldaki girişimlerine güvendiğini belirtti.

Ehud Barak ABD gezisini iptal etti

Filistinli militanların bugün Sderot kentiyle çevresine en az 7 roket saldırısı düzenlediği, roketlerden birinin kentteki bir eve isabet ettiği ve biri kadın en az 4 kişinin yaralanmasına neden olduğu açıklandı.

Bir diğer roketin de boş bir eve düştüğü ve yangın çıkmasına neden olduğu, isabet alan başka evde ise herhangi zarar olmadığı bildirildi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, Gazze Şeridi sınırında yaşanan güvenlik durumu ile ilgili son gelişmeler üzerine ABD gezisini iptal ettiği bildirildi.

Barak'ın gezisinde, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin yanı sıra Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşmesi bekleniyordu.

Barak, bugün Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile bir telefon görüşmesi de yaparak, Gazze Şeridi sınırındaki Filistinlilerin roket saldırılarını ve Mısır sınırından silah kaçakçılığı sorununu konuştu.

Verilen bilgiye göre, Barak, Mübarek'e Necef'in batısındaki vatandaşlarının sürekli roket ateşi altında yaşadığı bir durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mısır duvar inşa etmeye başladı

Bu arada Mısırlı güvenlik güçlerine göre, işçiler sınırdaki dikenli telleri sökerek yerine 3 metre yüksekliğinde beton duvar inşa ediyor.

Duvarın 3 kilometrelik bölümünün tamamlandığı bildirildi.

Bir güvenlik yetkilisi, "Yeni duvar Mısır'ın Gazze ile sınırını daha iyi korumasına yardımcı olacak. Filistinlilerin Mısır sınırını ihlal ettiklerinde yıktıkları duvar alçaktı ve geçmesi kolaydı" dedi.

Ancak yetkili, duvarın 14 kilometrelik sınır boyunca uzanıp uzanmayacağı konusunda bilgi vermedi.

Hamaslı militanlar, ocak ayında, gıda, yakıt gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için Filistinlilerin Mısır'a geçmelerini sağlamak amacıyla sınırdaki duvarı yıkmışlardı.

Yüzbinlerce Filistinlinin Mısır'a geçmelerinden sonra sınır kapatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious