İsrail ve Filistin'de Olmert sevinci

İsrail ve Filistin'de Olmert sevinci.8544
  • Giriş : 31.07.2008 / 07:39:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Kadima partisinin ön seçimlerinde liderlik için yeniden aday olmayacağını açıklaması İsrail ve Filistin'de sevinçle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Kadima partisinin ön seçimlerinde liderlik için yeniden aday olmayacağını ve daha sonra istifa edeceğini açıklamasının ardından, Olmert'in kendi partisinden çalışma arkadaşı Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz, "Olmert doğru kararı verdi" dedi.

Kadima partisi liderlik adayları arasında ön sırada gösterilen Mofaz, Olmert'in açıklamasını "cesur bir karar" olarak nitelendirdi.

Mofaz, "Bu karar, kendi kişisel krizine rağmen, devlet için en iyi şeyin ne olduğunu görebildiğini kanıtlıyor. Kendisi bu zor dönemeçte doğru kararı vermiştir" şeklinde konuştu.

Açıklamadan sonra erken seçimin kaçınılmaz olduğu ve bir an önce yapılması gerektiği yolunda çağrılar da arttı.

Likud partisinden Parlamento (Knesset) üyesi Yuval Steinitz ise Olmert'in açıklamasının, kurulalı daha birkaç yıl olan Kadima partisinin sonu anlamına geldiğini savundu.

Steinitz, "Şimdi ortaya çıkan durumun tek çözümü erken seçimdir. Kadima ön seçimlerini yapacak diye daha fazla beklemek, İsrail'e daha çok zarar verecektir" diye konuştu.

Aynı partiden milletvekili Reuven Rivlin de Olmert'in bu karara aylar önce varması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Rivlin, "Olmert'in iktidarda geçirdiği süre gürültülü patırtılı bir dönem ve bir yönetim komedisi olarak anımsanacaktır" dedi.

Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz) partisi milletvekili Yitzak Aharonovitç ise Olmert'in yaptığı açıklamanın "topu halkın eline verdiğine" işaret ederek, artık seçimlerden kaçınmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Aharonovitç, "Demokratik bir ülkede başbakan istifa ettiğinde, ulus liderini seçer" diye konuştu.

Knesset'in kadın üyesi Limor Livnat da ön seçimlerin hemen ardından Olmert'in yeni genel seçim çağrısı yapması gerektiğini belirtti.

Livnat, Kadima'da liderliğe seçilecek adaylardan hiçbirinin istikrarlı ve iş yapabilecek bir hükümeti bir araya getiremeyeceği görüşünü savundu.

Sağdaki Ulusal Birlik partisi milletvekili Zvi Hendel ise başbakanın doğru bir karar verdiğini vurgulayarak, Olmert'in suçsuzluğunu kanıtlayabileceği umudunu dile getirdi.

-HAMAS, "KARAR, BİZİM İÇİN ZAFER"-

Olmert'in açıklamasına bir tepki de halihazırda Mısır'ın arabuluculuğuyla İsrail hükümetiyle ateşkes anlaşmasına varan Hamas'tan geldi.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri, Olmert'ın kararını "kendileri için bir zafer" olarak nitelendirdi.

-ABBAS: "iÇ MESELELERİ"-

Filistin Yönetimi Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre de Filistin lideri Mahmud Abbas, Olmert'in kararını "İsrail'in iç meselesi" olarak değerlendirdi.

Abbas, Olmert'in yerine gelecek isimle de çalışacaklarını belirtti.

Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna tarafından yapılan açıklamada, "Filistin Yönetimi ister Olmert, ister başkası olsun, İsrail Başbakanı ile muhataptır. Filistin Yönetimi'nin asıl isteği, barışa bağlı bir İsrail Başbakanının olmasıdır" denildi.

-OLMERT BAŞARISIZ-

İsrail'in Kanal 10 televizyonunun yayımladığı bir anketin sonuçları, halkın yüzde 77'sinin, Olmert'in Başbakanlık görevi sırasındaki performansından hoşnut olmadığını ortaya koydu.

Aynı ankete göre, ankete katılanların yüzde 36'sı, Başbakan olarak muhalefet partisi Başkanı Binyamin Netanyahu'ya destek veriyor. Kadima partisinde liderlik için yarışan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'yi destekleyenlerin oranı ise yüzde 24,6 oldu.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'i, 17 Eylül'deki Kadima seçimlerinde aday olmamaya götüren nedenlerin başında, 2006 yılında, iki askerinin kaçırılmasının ardından Hizbullah'la girişilen 34 günlük savaştaki başarısızlıklarla geçen yıllardaki adının karıştığı yolsuzluk ve en son bu yıl Olmert'in başını oldukça ağrıtan rüşvet skandalları geliyor.

İkinci Lübnan savaşı olarak adlandırılan ve 2006 yılı yazında Hizbullah ile yapılan savaştaki başarısızları araştırmak üzere çok sayıda komisyon kurulmuş, bu arada Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, başarısızlıkların sorumluluğunu üstlenerek istifa etmiş, savaşla ilgili olarak kurulan Winograd Komisyonu ise Olmert'i aklamıştı. Ancak, kamuoyunun gözünde, Olmert, savaşın doğru yönetilemediğinin sorumlularından biri olarak kaldı ve günlerce süren gösterilerle istifaya çağrıldı.

Olmert'in, Kudüs'teki Cremieux Caddesi'nde satın aldığı evi, müteahhidine sağladığı kolaylıklar sonucu benzerlerinden çok ucuza aldığıyla başlayan yolsuzluk iddialarını daha sonra Maliye, Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğu dönemlerdeki tasarruflarıyla ilgili iddialar ve soruşturmalar takip etti.

İsrail Başbakanının, Halk Bankasının (Bank Leumi) özelleştirilmesinde, arkadaşı olan bazı iş adamlarını kayırdığı iddiasının yanı sıra, Ticaret Bakanlığı dönemindeki usulsüz atamaları da soruşturma konusu edilmişti.

Olmert, Bank Leumi iddialarıyla ilgili olarak geçen yıl Ekim ayında polis tarafından sorgulanmış, ancak iddialardan bir sonuç çıkmamıştı.

Olmert ile ilgili kamuoyunu en fazla meşgul eden konu ise Kudüs Belediye Başkanlığı ve genel seçimler öncesinde, Morris Moşe Talansky adlı Amerikalı zengin bir Yahudi iş adamından milyonlarca dolarlık fon sağladığı yolundaki suçlamalar oldu ve bu iddialar nedeniyle, İsrail Başbakanı polis müfettişlerince 3 kez sorgulandı.

Olmert ailesinin, yurt dışına yaptıkları gezilerin masraflarının bir seyahat firmasınca ödendiği yolunda iddialar da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*