İsrail ve Filistinli taraflar Kudüs'te buluştu

İsrail ve Filistinli taraflar Kudüs'te buluştu.10654
  • Giriş : 14.03.2008 / 21:11:00

İsrail ve Filistinli taraflar, Kudüs'te bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ve Filistinli taraflar, Kudüs'te ABD Başkanı George Bush'un barış görüşmelerinin gidişatını gözlemlemesi için atadığı General William Fraser'le birlikte Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın görüşmelerin askıya aldığını açıklamasından bu yana ilk kez bir araya geldi.

Fraser'le, Kudüs'te King David Oteli'nde yapılan toplantıya Filistin tarafından Başbakan Selam Feyyad katılırken, toplantıya İsrail adına katılması öngörülen Savunma Bakanı Ehud Barak ise Savunma Bakanlığı Diploması-Güvenlik Bürosu Başkanı Amos Gilad'ı gönderdi.

Barak'ın gelmemesi, Filistin tarafını kızdırdı. Filistinli baş görüşmeci Saib Erekat, Ramallah'ta gazetecilere, "Barak'ın gitmesi çok uygun olurdu" dedi. Barak'ın en azından bir jest olarak toplantıya gitmesi gerektiğinin altını çizen Erekat, kinayeli bir dille, "Ancak Barak, belki daha fazla yerleşim inşaatları ve daha fazla harekat planlamakla meşgul olduğu için gidemedi" dedi.

Selam Feyyad'ın ofisinden yapılan açıklamada ise İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetlerini durdurması konusundaki yükümlülüklerine uymaması eleştirildi.

İsrail'in iki devletli çözüm olasılığını yıprattığı belirtilen açıklamada, yerleşim faaliyetlerinde dondurmanın, Filistin devletinin kurulması için çok önemli olduğu vurgulanarak, "dondurma"dan kastın, "bir tuğlanın bile konulmaması" olduğu kaydedildi.

Yeni (inşaat) ihalelerin yayımlandığı, yeni planların açıklandığı ve eskilerinin de yeniden canlandırıldığı belirtilen açıklamada, "Bütün bunlar, müstakbel Filistin devletinin kalbinde, Doğu Kudüs'te oluyor" denildi.

Toplantı sonrası Kudüs'teki ABD Başkonsolosluğu aracılığıyla yapılan ortak açıklamada, tarafların yükümlülüklerine hangi noktalarda uymadığının ve bunun nedenlerinin görüşüldüğü kaydedildi.

İsrail Savunma Bakanlığı ise görüşme sonrası resmi bir açıklama yapmadı.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious