İsrail ve Lübnan, çekilmeyi görüşüyor

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

İsrail ve Lübnanlı yetkililer, Lübnan savaşının ardından son İsrail askerinin de bölgeden çekilmesini görüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM'nin Lübnan'daki üssü Nakura'da buluşan İsrailli ve Lübnanlı yetkililerin, BM komutanları ile askerlerin çekilmesini ve takvimi görüştükleri bildirildi. BM yetkilileri, İsrail'in ateşkesin üzerinde 6 hafta geçmesine rağmen halen Güney Lübnan'da 10 farklı yerde bulunduklarını belirtiyor.

BM Barış Gücü yetkililerinden Fransız Binbaşı Philippe Lebrat, İsrail askerlerinin Yarin bölgesinden Kfarkila bölgesinin merkezine kadar uzanan bölgede bulunduklarını söyledi. Gazetecilere konuşan Lebrat, İsrail askerlerinin sınırdan 1 veya 3 kilometre içeride bulunduğunu belirtti. Fransız yetkili, askerlerin sayısı konusunda ise bilgi vermedi.

Askerlerin haftasonuna kadar çekilmeyi tamamlaması gerektiğini kaydeden Lebrat, İsrail'in geçen hafta Cuma günü tamamlamayı planladığı çekilmeyi ertelediğini hatırlattı. Fransız yetkili, Lübnan askerlerinin de bölgelerde kontrolü ele alabilecek kadar etkin olmadığını kaydetti.

Savaşın sona erdiği ve ateşkes anlaşmasına varıldığından beri, BM bölgeye 5 bin asker gönderdi. Toplam barış gücü sayısının 15 bin olması hedefleniyor. BM askerlerine Fransa liderlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious