İsrail vurdukça vuruyor

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Lübnan’ı vurmaya devam eden İsrailli yetkililer sert açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrailli bir askeri yetkili Yediot Ahronot gazetesine verdiği demeçte operasyonların artabileceği mesajını verdi. Gazze ve Lübnan olmak üzere iki cephede uğraşmaktan yılmayacaklarını ifade eden üst düzey yetkili Lübnan’daki ve Filistin’deki örgütleri tehdit ederek "eğer onların binlerce füzesi varsa bizim onlardan 10 kat fazla füzemiz var. Eğer Hayfa’ya ve Hadera’ya saldırırlarsa bu Lübnan altyapısına ciddi zarar vermemiz için bir neden sayılır." dedi. İsrailli yetkili, uzun süreli bir savaşa hazırlandıklarını ifade etti.

Bu arada dün geceden beri Lübnan’ı bombalayan İsrail Hava Kuvvetleri’nin operasyonlarını genişletmesi ve özellikle Lübnan’daki Hizbullah hedeflerini vurması bekleniyor.

Askeri yetkili Hizbullah’ı karadan takip etme planları olmadığını ancak örgütün kamplarını hedef alacaklarını belirtti.

İsrail’in Lübnan’daki operasyonunun özellikle Beyrut’taki el Dahiye mahallesinde yoğunlaşması bekleniyor. El Dahiye Hizbullah liderinin ailesi ile birlikte yaşadığı bölge olarak biliniyor. İsrailli askeri yetkili Nasrallah’ın bizzat hedef olup olmadığı konusunda açıklama yapmazken el Dahiye’de yaşayanlara bildiri dağıtıldığı ve bölgeyi terketmeleri çağrısında bulunulduğu belirtildi.

İsrail ordusundan tuğgeneral Amir Eshel de gazeteye yaptığı açıklamada savaşın tek bir saldırıdan ibaret olmayacağını ve bir müddet süreceğini ifade etti.

Öte yandan İsrail’in Lübnan’daki saldırılarının bilançosu giderek artıyor. El Cezire televizyonu Lübnanlı kaynaklara dayanarak hava saldırılarında ölen sivil sayısının 50’yi bulduğunu duyurdu. İsrail’in vurduğu yerlerdeki çok sayıda Lübnanlının evlerini terkederek da kuzeye doğru ilerlediği bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious